W Zielonej Górze rozpoczynają się przygotowania do obchodów kolejnego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak w innych miejscowościach, jedną z form upamiętnienia członków podziemia antykomunistycznego będzie organizowany bieg pt. „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja.
„Tropem Wilczym” to akcja ogólnopolska. Zeszłoroczna edycja zakończyła się ogromnym sukcesem: w biegu wzięło udział około 20 tysięcy osób w ponad 80 miastach w Polsce, a także w Wilnie, Grodnie i Lidzie. Jak podaje oficjalna strona biegu –tropemwilczym.pl, w tym roku organizatorzy stawiają sobie ambitny cel – podwojenie liczby uczestników i miast.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Do udziału w biegu skłoniła mnie chęć uczczenia pamięci żołnierzy, którzy byli prześladowani przez reżim komunistyczny za swoją niezłomną, patriotyczną postawę, zaś po roku 1989 nie zostali należycie uhonorowani i żyją lub umarli w zapomnieniu
– zaznaczył Dawid, 24-letni student Uniwersytetu Zielonogórskiego. W zeszłym roku zaskoczyła go m.in. liczba uczestników:
Moje wrażenia z biegu są bardzo pozytywne. Zaskoczyła mnie spora liczba osób, które wzięły w nim udział. Większość z nich to ludzie młodzi, co mnie osobiście cieszy, bo uważam że młodzież powinna być wychowywana w duchu patriotyzmu i znajomości historii. Na trasie biegu zgromadziło się sporo widzów, wśród nich dużo osób starszych, którym zdrowie być może nie pozwalało na wzięcie aktywnego udziału. Wypowiadali się oni bardzo pochlebnie zarówno o pomyśle jak i o młodzieży biorącej w nim udział.
Jego zdaniem to świetna forma upamiętnienia podziemia antykomunistycznego:
Myślę, że bieg Tropem Wilczym jest doskonałą formą zarówno upamiętnienia, jak i popularyzacji Żołnierzy Wyklętych w naszym społeczeństwie i z przyjemnością wezmę udział w najbliższej edycji.
W tym roku w południowej stolicy województwa lubuskiego również nie zabraknie atrakcji:
W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Wyklętych, jako zielonogórskie struktury WiN, planujemy szereg wydarzeń. Najważniejszą dla nas imprezą jest jednak druga zielonogórska edycja ogólnopolskiego biegu Tropem Wilczym. Ze względu na to, iż 1 marca jest dniem roboczym w całej Polsce odbędzie się on 28 lutego bieżącego roku
– powiedział dla portalu wMeritum.pl Jacek Ogorzałek, prezes zielonogórskich struktur zrzeszenia WiN.
Bieg to niejedyna forma upamiętnienia:
Przewidzieliśmy również kilka spotkań z młodzieżą szkolną między innymi tradycyjnie już w ZSEiS w Zielonej Górze. Wesprzemy też między innym organizatorów Gry Miejskiej o Żołnierzach Wyklętych, którą organizuje Młodzieżowa Rada Miasta w dniu 5 marca. Dzień później, jako oficjalna delegacja bierzemy udział w uroczystym odsłonięciu tablicy poświęconej Wacławowi Beynarowi i Żołnierzom Wyklętym w Kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki
– dodał Jacek Ogorzałek
W Zielonej Górze przedstawiciele organizacji zaangażowanych w przygotowanie do uczczenia podziemia antykomunistycznego mogą liczyć na wsparcie lokalnych władz. Honorowy Patronat nad biegiem objął mianowany niedawno na stanowisko Wojewody Lubuskiego – Władysław Dajczak.
Współpraca z miastem układa się dobrze, cieszy duże zainteresowanie i merytoryczne wsparcie ze strony władz Zielonej góry. Dobrą radą i wsparciem służy między innymi radny Kazimierz Łatwiński. Bez problemu udało się uzyskać zgodę Burmistrza Czerwieńska, Pana Piotra Iwanusa odnośnie udziału OSP Czerwieńsk przy organizacji wydarzenia Biegu Tropem Wilczym. Nieoceniona jest też pomoc, którą zadeklarował zielonogórski Strzelec a dokładnie JS 4053. Nie sposób podziękować wszystkim osobom, ale największe podziękowania należą się Pawłowi Karwowskiemu a dokładniej właścicielom tartaku w Brzostowej za pomoc finansową udzieloną na zakup pakietów startowych. Bieg Tropem Wilczym objął Honorowym Patronatem Wojewoda Lubuski Pan Witold Dajczak. Za co również dziękujemy!
– zakończył prezes zielonogórskich struktur WiN.
Źródło: wMeritum.pl/tropemwilczym.pl
Fot. Wikimedia/Stawiski