„Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce. Trzeba skończyć z myśleniem ludzi, którzy traktują siebie jak nadzwyczajną kastę stawiając się ponad prawem” – powiedział Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości poinformował, że resort prowadzi prace nad przepisami, które pozwolą usuwać sędziów z zawodu za udowodnioną kradzież.
„Piątkowa decyzja Sądu Najwyższego jest w ostatnim czasie kolejną chroniącą sędziów, którym zarzucono kradzież i wobec których sądy dyscyplinarne orzekły o usunięciu ich z zawodu. W lutym Sąd Najwyższy zmienił taki wyrok sądu dyscyplinarnego i uniewinnił sędziego, który zabrał 50 zł ze sklepowej lady na stacji benzynowej” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.
W związku z tą sprawą w sobotę odbyła się konferencja prasowa, podczas której głos zabrał minister Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości przyznał, że nie akceptuje tego typu rozstrzygnięć. W jego opinii „usprawiedliwianie kradnących sędziów jest kompromitujące”.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
„Nie toleruję i nie akceptuję takich rozstrzygnięć. Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce. Trzeba skończyć z myśleniem ludzi, którzy traktują siebie jak nadzwyczajną kastę stawiając się ponad prawem” – powiedział Ziobro.
Konferencja prasowa: projekt zmian w przepisach dotyczących usuwania sędziów z zawodu. https://t.co/yWUzRjLkM2
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) 17 marca 2018
Zaostrzenie przepisów
Podczas konferencji prasowej szef resortu zapowiedział również przygotowanie projektu zmian w ustawie o sądach powszechnych. Chodzi o wprowadzenie przepisów, które spowodują utratę urzędu i stanowiska sędziego z mocy prawa, jeśli zostanie mu udowodniona kradzież. W momencie skazania, sędzia zostanie usunięty z zawodu.
„Sądy nie będą w takich przypadkach miały możliwości złagodzenia kary dla sędziego sprawcy – w razie uznania jego winy – jak to ma obecnie miejsce. Kradzież w powszechnej opinii jest bowiem czynem tak wysoce nagannym moralnie, że dalsze pozostawanie w zawodzie sędziego złodzieja urąga dobru wymiaru sprawiedliwości i poczuciu sprawiedliwości społecznej” – podkreślono w komunikacie.
Ministerstwo informuje, że podobne przepisy funkcjonują również w innych państwach (Niemcy, Austria i Hiszpania). Nad zmianami w prawie pracuje już zespół ministerialnych ekspertów.