Ministerstwo Finansów zapowiada spore zmiany w administracji podatkowej. Urzędy Skarbowe oraz inne organy skarbowe przestaną istnieć, w zamian za to od 1 stycznia 2017 r. pojawi się jednolita Krajowa Administracja Skarbowa. Konsekwencją reform będzie także zmniejszenie zatrudnienia urzędników skarbowych o 15%.
Obecnie Ministerstwo opracowuje projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie to sporą rewolucją w administracji podatkowej. Według ministra finansów Pawła Szałamachy, obecnie funkcjonująca administracja podatkowa i celna jest za bardzo rozproszona, co jest bardzo kosztowne i nieefektywne. W skład całej struktury podatkowej wchodzą obecnie: administracja podatkowa (izby skarbowe oraz urzędy skarbowe), służba celna (izby celne oraz urzędy celne) oraz kontrola skarbowa (czyli urzędy kontroli skarbowej).
Funkcjonujący podział organów skarbowych skutkuje tym, że często wiele czynności związanych z pobieraniem podatków jest zdublowanych przez kilka urzędów. Zatem kilku urzędników zajmuje się często tymi samymi zadaniami, co potęguje koszty funkcjonowania administracji skarbowej.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Co więcej, bywa tak, że podatnika kontroluje kilka różnych organów podatkowych, które to działają w oparciu o różne przepisy prawne. W przypadku każdej kontroli stosowane są inne procedury, a płacący podatek gubi się co do swoich praw i obowiązków. Może to prowadzić do zmniejszenia zaufania obywateli do państwa.
Powielanie tych samych funkcji urzędników, którzy pracują w różnych instytucjach powoduje, że koszty poboru podatków są bardzo wysokie. W roku 2013 całkowity koszt poboru podatków wyniósł aż 1,6% od wszystkich wpływów z tego tytułu. Dla zobrazowania, w Irlandii wskaźnik ten wynosi już 0,85%, a w Hiszpanii jeszcze mniej, bo 0,67%.
Plany resortu finansów zapowiadają zmiany od 1 stycznia 2017 r. Od nowego roku ma zostać powołana Krajowa Administracja Skarbowa. Będzie to połączenie wszystkich obecnie istniejących urzędów i izb skarbowych, które to od tego momentu przestaną oficjalnie funkcjonować.
Ministerstwo chce w ten sposób poprawić ściągalność podatków, jak i również poprawić efektywność walki z wyłudzeniami podatkowymi. Będzie to również wiązało się ze zmniejszeniem ogólnych kosztów poboru danin publicznych.
Zapowiedzi zmian mają też na uwadze zmniejszenie liczby urzędników zatrudnionych w administracji podatkowej. Resort chce uszczuplić głównie posady dyrektorskie. Planowane cięcia zatrudnienia w nowo powstałym organie mają stanowić 15% obecnych zatrudnionych, co w przeliczeniu wyniesie około 7 tys. urzędników.