Zgodnie z przyjętą w piątek przez Sejm uchwałą 11 lipca został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
W kwestii przyjęcia uchwały Sejm był jednomyślny. 432 posłów zagłosowało „za”, nikt nie był przeciwny, 10 osób wstrzymało się od głosu.
Treść uchwały jednoznacznie określa wydarzenia z lat 40. ubiegłego wieku jako ludobójstwo, podczas którego „zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II RP, głównie chłopów”.
Czytaj także: Balcerowicz o decyzji Sejmu ws. Wołynia. \"Prawdę można różnie sformułować\
Ofiary zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w należyty sposób upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane zgodnie z prawdą historyczną – mianem ludobójstwa – zapisano w uchwale przyjętej przez posłów.
Sejm wezwał również do ustalenia miejsc zbrodni i ich oznaczenia, zapewnienia pochówku odnalezionym ofiarom oraz oddania należnej czci i szacunku zamęczonym i pomordowanym.
Jednocześnie w uchwale Sejm wyraził solidarność z Ukrainą walczącą „z zewnętrzną agresją o zachowanie integralności terytorialnej”.