Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Uchwała wejdzie w życie 1 października 2017 r.
Głowa państwa wypowiedziała się na temat tego co mówiono o ustawie i jej szczegółach.
– Dziękuję za to, że mimo krytyki, jaka spadała zarówno na NSZZ Solidarność, jak i na rząd i parlament w tej sprawie, zgodnie z żądaniem Polaków, wiek emerytalny w 2017 r. zostanie obniżony. Chcę jedną rzecz bardzo mocno podkreślić: wtedy, w 2012 r. wprowadzono obowiązek pracy do 67. roku życia. Ta ustawa przewiduje prawo do obywatela do przejścia kobiet – po 60. roku, mężczyzn – po 65. Roku- stwierdził Duda.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Polski prezydent zaznaczył, że przejście na emeryturę będzie wyborem pozostawionym każdemu pracownikowi. Podziękował również NSZZ Solidarność oraz posłom i politykom, którzy udzielili wsparcia ustawie, m.in. premier Beacie Szydło.
Ciepłe słowa skierował również w stronę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Szefowa resortu stwierdziła, że rząd dokonał dogłębnej oceny skutków, jakie przyniesie ta ustawa.
Prezydent skierował projekt ustawy do sejmu w listopadzie ubiegłego roku. Rok później została on przyjęty przez Sejm, a w grudniu br. przez Senat.
Czytaj także: Solidarność szykuje się do wyjścia na ulicę przeciw KOD. „Przykryjemy ich czapkami”