Szczecińscy genetycy zbadali DNA, które znajdowało się w szczątkach ostatnich Piastów mazowieckich. Odnaleziono w nim cechy charakterystyczne dla Germanów lub Celtów.
Badacze z dziedziny genetyki zbadali szczątki dwóch książąt z mazowieckiej linii Piastów – Janusza i Stanisława, ostatnich przedstawicieli tej linii dynastii. W DNA księcia Janusza znaleziono cechy charakterystyczne dla Germanów lub Celtów. Z zębów oraz fragmentu kości udowej księcia Janusza udało się wyizolować DNA i ustalić haplogrupę chromosomu Y jako grupę R1b, potocznie nazywaną celtycką lub atlantycką – mówił dr Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Cecha ta jest charakterystyczna dla ok. 80 % mieszkańców Europy Zachodniej, a na Wschodzie naszego kontynentu występuje niezwykle rzadko, bo tylko u 1/10 populacji. Na podstawie mitochondrialnego DNA, a także chromosomu Y (DNA męskiego) można ustalić, jak zaznaczają badacze, z jakiego rejonu pochodzi dana osoba. Wyniki przeprowadzonych badań nie przesądzają o narodowości, bo ta jest silnie związana z kulturą i tradycją, w której dana osoba żyła; nie mylmy więc kwestii biologicznych z ustalaniem narodowości – podkreślił koordynator badań dr hab. Tomasz Kozłowski, antropolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Uproszczenie, że Piastowie byli Niemcami czy Brytyjczykami, jest absolutnie nie na miejscu – zaznaczył profesor. Najstarsza linia Piastów (z której pochodzili pierwsi władcy Polski) wymarła w 1089 roku, kiedy to zmarł Mieszko Bolesławowic, jedyny syn Bolesława Śmiałego. Pozostali władcy zarówno księstwo dzielnicowych, jak i Polski pochodzą z bocznych linii rodu.
Skąd germańskie cechy w DNA Piastów?
Profesor Kozłowski sądzi, że doszło do „przerwania ciągłości linii” pomiędzy Mieszkiem I a Piastami mazowieckimi i czasami, w których żyli. Nie sugeruję niewierności małżeńskiej w żadnym pokoleniu, ale trzeba wziąć taką ewentualność pod uwagę. Dlatego tak ważna będzie dla nas możliwość kolejnych badań. Potwierdzenie obecnych ustaleń w trakcie analizy innych szczątków przedstawicieli rodu Piastów pozwoliłoby wyciągnąć wnioski z większym prawdopodobieństwem – wyjaśnia profesor.
Szczątki książąt mazowieckich były badane w latach 50. XX wieku przez zespół prof. Wiktora Grzywo-Dąbrowskiego. Toruńscy naukowcy postanowili ponownie otworzyć miejsca ich pochówku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdyż narzędzia, którymi obecnie dysponują pozwalają na szersze spektrum badan, z użyciem narzędzi niedostępnych przed ponad 60. laty.
Badania szczecińskich antropologów to część interdyscyplinarnego projektu badawczego „Kultura funeralna elit Rzeczypospolitej od XVI do XVIII wieku na terenie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Jest on prowadzony przez prof. Annę Drążkowską z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Czekamy więc na rezultaty kolejnych badań zespołu.
Źr.: tvp.info
Fot.: Wikimedia
Czytaj również: Ewa Chodakowska komentuje zamieszanie związane z katolickimi życzeniami. „Chyba sobie nie zasłużyłam”