Prawdopodobnie mało kto mógłby się spodziewać, że na Ziemi zacznie brakować piasku. Tymczasem naukowcy coraz głośniej mówią o tym, że jest to jeden z najintensywniej wydobywanych surowców, którego zbyt duża eksploatacja może przynieść katastrofalne skutki dla naszej planety.
Jak dużo piasku i żwiru wydobywanego jest na Ziemi? Wystarczy spojrzeć na fakt, że stanowią one, w zależności od rejonu świata, od 65 do 85 procent wydobywanych materiałów każdego roku. Te liczby robią już kolosalne wrażenie. Piasek jest wykorzystywany w wielu przemysłach, między innymi w budownictwie, elektronice czy produkcji szkła. Nic więc dziwnego, że naukowcy zaczynają bić na alarm.
Wydawałoby się, że piasek jest na Ziemi praktycznie nieskończony, ale nic bardziej mylnego. Tak naprawdę mało kto mierzy jego zużycie i w tym zakresie nie ma praktycznie żadnych regulacji. Już kilka lat temu naukowcy alarmowali, że ilość piasku na Ziemi może się znacznie zmniejszać, teraz mówią o tym coraz głośniej.
Czytaj także: Arrinera Hussarya - pierwszy polski super samochód - wywiad z Łukaszem Tomkiewiczem
A warto zaznaczyć, że brak piasku na Ziemi może mieć katastrofalne skutki dla naszej planety. I nie chodzi tu tylko o kwestie przemysłowe. Wiele wskazuje na to, że to właśnie destabilizacja linii brzegowej z powodu nadmiernego wydobycia piasku była przyczyną katastrofalnego tsunami, jakie w 2004 roku nawiedziło Sri Lankę. Naukowcy są zgodni, że ludzie powinni bardziej uregulować kwestię wydobycia piasku i sprawdzić ile tak właściwie jest go na naszej planecie.
Czytaj także: Miasta nie stać na wybudowanie torowiska? Stworzono tramwaj, który pojedzie… bez szyn!