76 tys. osób przyznało, że dzięki programowi Rodzina 500 plus rozpoczęło pracę – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort powołał się na dane z kompleksowej analizy przeprowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, jej wyniki są wprost „sensacyjne”.
Program Rodzina 500 plus powoduje spadek aktywności zawodowej kobiet – tego typu opinie były dość powszechne wśród ekspertów zajmujących się rynkiem pracy w Polsce. Wynikało to wprost z badań – niskie wynagrodzenie w Polsce połączone z 500 plus sprawiały, że niektórym nie opłaci się pracować.
Zupełnie inny obraz, wpływu świadczenia na aktywność zawodową Polaków, rysuje się z najnowszej analizy przeprowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny. GUS przeprowadzając cykliczne badanie aktywności ekonomicznej BAEL, zapytał obywateli również o związek 500 plus z ich pracą. Wyniki są zaskakujące – pokazują bowiem, że program miał pozytywny wpływ na życie zawodowe Polaków.
76 tys. osób przyznało, że dzięki „Rodzina 500+” rozpoczęło pracę. Zaledwie o tysiąc mniej odpowiedziało, że dzięki programowi rozpoczęło poszukiwania pracy. Zdecydowanie niższą liczbę stanowią osoby, na które dodatkowe pieniądze wpłynęły negatywnie. 33 tys. korzystających z „500+” przyznało, że zrezygnowało z pracy, natomiast 34 tys. przestało jej szukać.
DGP: 500+ zachęca do pracy
Dane GUS szczegółowo przeanalizowali dziennikarze „Dziennika Gazety Prawnej”. „To wręcz sensacyjne wyniki” – czytamy w DGP. „Przede wszystkim dlatego, że są sprzeczne ze wszystkimi publikowanymi do tej pory analizami, w których wskazywano na negatywny wpływ programu na sytuację na rynku pracy” – tłumaczą autorzy artykułu.
Choć pozornie dodatkowe pieniądze nie powinny mobilizować do podjęcia zatrudnienia, to jednak – zdaniem ministerstwa – zastrzyk finansowy może m.in. pozwolić na organizację opieki nad dziećmi. „Cień dezaktywizacji wisi nad 500+ niezasłużenie” – uważa minister Elżbieta Rafalska.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny, „Dziennik Gazeta Prawna”, MRPiPS