Wycieczki o świcie, by podglądać łosie w naturze, czy prelekcje o tych zwierzętach, złożą się w niedzielę na obchodzony po raz 2. Dzień Łosia w Polsce. Obchody zaplanowano w parkach narodowych Biebrzańskim, Kampinoskim i Poleskim.
Łoś jest jednym z największych zwierząt występujących w Polsce, gatunkiem ważnym dla przyrody obok żubra, wilka, rysia czy niedźwiedzia – powiedział PAP dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego (BPN) Andrzej Grygoruk. Dodał, że BPN jest i był zawsze ostoją łosia.
„Ten łoś zawsze tutaj był i to jest jedyne miejsce w Polsce, gdzie on przetrwał wszystkie zawieruchy, wojny” – mówił Grygoruk. Jak zaznaczył, zwierzę to wymaga szczególnej troski, a park biebrzański szczyci się tym, że łoś jest na jego terenie.
Grygoruk podkreślał, że dolina Biebrzy to miejsce, gdzie łosie mają idealne, naturalne warunki do życia. Przywołał szacunki, według których na terenie Biebrzańskiego PN żyje około sześciuset łosi. Drugie tyle jest w bezpośredniej otulinie parku oraz na terenach sąsiadujących z parkiem nadleśnictw Lasów Państwowych.
Dyrektor BPN mówił, że Dzień Łosia i organizowane z tej okazji przedsięwzięcia służą edukacji na temat tego gatunku, są też szansą na poznanie jego ekologii czy warunków życia. Podcza spotkań będzie też mowa o możliwych konfliktach, np. wypadkach drogowych z udziałem tych zwierząt.
Łoś jest formalnie zwierzęciem na liście gatunków łownych, jednak wciąż obowiązuje moratorium, czyli zakaz polowania na te zwierzęta, ogłoszone w 2001 r.
Obecnie łosie mają okres godowy – trwa ich bukowisko. „W tym czasie może łatwiej je usłyszeć, niż zobaczyć; ale zobaczyć również – i zachęcamy do tego” – mówił Grygoruk.
W ramach Dnia Łosia w niedzielę wczesnym rankiem w trzech parkach narodowych: Biebrzańskim, Kampinoskim i Poleskim organizowane są wycieczki połączone z obserwacją łosi. Nad Biebrzą osoby chętne do udziału w kilkugodzinnych wędrówkach mogą się zgłosić przy ścieżce edukacyjnej „Barwik”; w Parku Kampinoskim – na parkingu w Granicy, zaś w Poleskim PN – przy wieży widokowej na ścieżce Czahary – podają organizatorzy Dnia Łosia w przesłanych PAP materiałach prasowych.
Organizatorami Dnia Łosia w Polsce są sympatycy tych zwierząt związani z akcją „Jestem z Łosiem”: Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Magazyn Na Tropie wspólnie z parkami narodowymi: Biebrzańskim, Kampinoskim i Poleskim.
Do udziału w wycieczkach i prelekcjach zachęca w specjalnym filmiku aktor Marcin Dorociński.
Aktor podkreśla, że jednym z aspektów Dnia Łosia jest troska o ten gatunek, i zwrócenie uwagi, by dbać o te zwierzęta.
„Musimy też pamiętać, że łoś już raz był zagrożony wyginięciem. Na szczęście udało się go uratować – i teraz trzeba zrobić wszystko, żeby łosiowi, także w Polsce, żyło się jak najlepiej. I stąd ta akcja” – tłumaczy w filmiku Dorociński.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Izabela Próchnicka