Wynajmujesz mieszkanie najemcy, który przestał płacić czynsz? W tym artykule podpowiemy, co możesz zrobić w sytuacji, gdy najemca zaczął sprawiać problemy oraz jakie kroki możesz podjąć, aby były one zgodne z obowiązującym prawem.
Inwestowanie w nieruchomości cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ lokowanie pieniędzy w mieszkania uznawane jest za źródło pewnych zysków. Jednak decydując się na wynajem mieszkania, musisz dobrze zastanowić się nad wyborem grupy najemców oraz ustalić długość wynajmu, który może być krótkoterminowy lub długoterminowy. Przemyślany dobór lokatorów może pomóc w uniknięciu ewentualnych problemów i konfliktów ‒ jednak nie zawsze. Co zatem w sytuacji, gdy najemca okaże się problematyczny i przestanie np. płacić czynsz? Podpowiadamy.
Najemca przestał płacić czynsz? Wypowiedzenie zależy od rodzaju zawartej umowy
Wypowiedzenie umowy najmu będzie zależało od tego, czy umowa pomiędzy wynajmującym a najmującym została zawarta na czas określony czy nieokreślony. Jest to istotne, ponieważ w zależności od tego, która forma została wybrana, będą zależały możliwości wynajmującego i kroki, które musi podjąć, by pozbyć się uciążliwego lokatora.
Jeśli umowa została zawarta na czas określony, zgodnie z Art. 673§3 Kodeksu cywilnego, wynajmujący lub najmujący mają prawo wypowiedzieć umowę, ale tylko z powodów określonych w umowie ‒ co też powinno zostać zawarte w odpowiedniej klauzuli, już na etapie sporządzania umowy najmu.
Z kolei jeśli umowa została zawarta na czas nieokreślony, wynajmujący lub najemca mogą wypowiedzieć umowę przy zachowaniu odpowiednich terminów ustalonych w umowie. Jeśli nie zostały one zawarte w dokumencie, wtedy prawo nakazuje zachować terminy ustawowe (art. 673§1 Kodeksu cywilnego). Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu znajdują się w art. 673§2 k.c.
Kiedy wynajmujący ma możliwość wypowiedzieć umowę?
Wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę najmu jeśli najemca nie opłacił czynszu za co najmniej 3 pełne okresy płatności. Dopiero, gdy upłynie ten czas, wynajmujący ma prawo, aby pisemnie powiadomić najemcę o zamiarze wypowiedzenia umowy. Dodatkowo w piśmie należy wyznaczyć najemcy dodatkowy miesiąc na możliwość spłaty zadłużenia. Jeśli podjęte kroki nie przyniosą efektów, wtedy wynajmujący może już przedstawić najemcy pisemne wypowiedzenie.
Dodatkowo wynajmujący może wypowiedzieć umowę w przypadku innych problemów spowodowanych przez najemcę. Powodem rozwiązania umowy może być m.in. używanie mieszkania przez najemcę w sposób niezgodny z umową, uciążliwe zachowanie najemcy, podnajęcie lokalu bez zgody właściciela mieszkania czy spowodowanie szkód w najmowanym mieszkaniu.
Zanim wypowiesz umowę ‒ zwróć uwagę na odpowiednie zapisy
Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych jest bardzo kuszącą opcją, zwłaszcza teraz, gdy istnieje ryzyko utraty wartości pieniądza. Na rynku mieszkaniowym można znaleźć wiele ciekawych ofert mieszkaniowych, dlatego nietrudno znaleźć idealne mieszkanie pod wynajem. Strona obido oferuje dodatkowo gotowe apartamenty inwestycyjne zarządzane przez wyspecjalizowane firmy do zarządzania najmem. Możliwości jest naprawdę wiele, więc łatwo rozpocząć przygodę z wynajmowaniem mieszkania. Jednak gdy zdecydujesz się na wynajem mieszkania, pierwszym Twoim krokiem powinno być dobre przygotowanie umowy, ponieważ to, w jaki sposób zostanie ona skonstruowana będzie miało duże znaczenie w przypadku ewentualnego wypowiedzenia.
Zasady wypowiedzenia umowy najmu są ściśle ustalone przez prawo, dlatego żadne nowe zapisy, które zostaną dopisane przez wynajmującego, nie będą mieć mocy prawnej i najmujący będzie mógł się od nich uchylić. Co prawda Kodeks cywilny dopuszcza możliwość indywidualnego określenia przyczyn wypowiedzenia umowy najmu, jednak wszystkie takie zapisy muszą pokrywać się z odgórnie przyjętymi przepisami prawa.
Sprawdź także, jakie prawa i obowiązki ma wynajmujący oraz najmujący.
materiał partnera