Władze miasta Wrocławia ufundowały stypendia naukowe im. generała Augusta Emila Fieldorfa. O wsparcie finansowe będą mogli ubiegać się młodzi naukowcy, którzy zaprezentują pracę naukową traktującą o okresie II wojny światowej lub działalności „żołnierzy wyklętych”.
Magistrat ufundował stypendium w porozumieniu z Zarządem Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz fundacją Sapere Aude, której zadaniem jest krzewienie wiedzy o gen. Fieldorfie i popularyzowanie jego postaci.
Wsparcie finansowe w wysokości 2 tysięcy złotych otrzyma dwóch młodych naukowców, którzy zwyciężą w konkursie organizowanym przez wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Stypendium wypłacane będzie przez rok.
Czytaj także: \"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę!\" - generał August Emil Fieldorf \"Nil\
Głos na temat wymogów, które trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie od miasta, zabrał prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz.
Projekty mają dotyczyć okresu II wojny światowej bądź okresu tuż po wojnie, związanego z działalnością „żołnierzy wyklętych”.
Nabór uczestników zainteresowanych udziałem w konkursie potrwa do 7 listopada. Swój projekt należy zgłosić w Ośrodku Pamięć i Przyszłość. Wyniki zostaną ogłoszone na przełomie roku.
Marek Mutor, dyrektor wspomnianego Ośrodka, poinformował w jakiej formie powinny prezentowane być projekty.
Forma publikacji tych prac jest otwarta, może to być na przykład strona internetowa lub realizacja filmu o tematyce poruszonej w pracy naukowej
August Emil Fieldorf urodził się 20 marca 1985 roku w Krakowie. Był generałem brygady Wojska Polskiego. W czasie niemieckiej okupacji organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej. Zastępca Komendanta Głównego AK. Po wojnie prześladowany przez komunistyczne władze. Aresztowany i skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku w Warszawie.
źródło: wpolityce.pl
Fot. Wikimedia/(미상)