Henryk Rossman to jedna z najsłynniejszych postaci związanych z przedwojennym ruchem narodowym. Był jednym z twórców Obozu Narodowo – Radykalnego, a wcześniej sekretarzem Romana Dmowskiego. Dziś obchodzimy 82. rocznicę jego śmierci.
Henryk Rossman urodził się 24 grudnia 1896 roku w Warszawie. Szybko zaczął angażować się w struktury narodowościowe, był członkiem założonej w 1893 roku Ligi Narodowej. Studiował na Politechnice Warszawskiej oraz na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jego naukę przerwał wybuch wojny polsko – bolszewickiej, podczas której Rossman służył w artylerii.
Już po wojnie powrócił na studia, gdzie w dalszym ciągu angażował się na rzecz ruchu narodowego. W 1922 roku został członkiem Rady Nadzorczej Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska, gdzie zauważył go Roman Dmowski. Postanowił on wykorzystać jego talenty i powierzył mu stanowisko swojego osobistego sekretarza.
Henryk Rossman w dalszym ciągu prowadził życie polityczne, opozycyjne wobec rządzącego obozu sanacyjnego. Był członkiem Stronnictwa Narodowego i Obozu Wielkiej Polski, był również Oboźnym w dzielnicy warszawskiej oraz członkiem Straży Narodowej, która z jednej strony prowadziła działalność paramilitarną, a z drugiej angażowała się w liczne akcje m.in. charytatywne.
W 1934 roku nastąpił rozbrat między Rossmanem a Stronnictwem Narodowym, a dokładniej jego Sekcją Młodych. Został on usunięty wraz częścią działaczy za zbyt radykalne poglądy. W tym samym roku powstał również Obóz Narodowo – Radykalny, którego Rossman był współtwórcą. Z racji jednak, że był radcą Banku Amerykańskiego, nie podpisał Deklaracji ONR. Ten sam rok przyniósł również aresztowania części działaczy Stronnictwa Narodowego, których osadzono w obozie odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Wśród nich znalazł się również Henryk Rossman, który prawdopodobnie z powodu bicia mocno podupadł tam na zdrowiu.
Kolejny rok przyniósł rozłam w samym Obozie Narodowo – Radykalnym. Część działaczy skupionych wokół Bolesława Piaseckiego utworzyła ONR Falangę, zaś ok. 500 członków skupiło się w ONR-ABC na czele właśnie z Henrykiem Rossmanem. W ONR-ABC skupionych było wielu starszych działaczy, a poglądy tej organizacji były o wiele mniej radykalne niż w przypadku Falangi.
Henryk Rossman po więzieniu w Berezie Kartuskiej mocno podupadł na zdrowiu, co z czasem jeszcze bardziej się pogłębiało. Ostatecznie zmarł na skutek uremii 23 lutego 1937 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.