Podstawowe osiągnięcia należy zachować bez zmian. Musimy przywrócić właściwe funkcjonowanie strefy Schengen, a także odzyskać pełną kontrolę nad granicami zewnętrznymi – czytamy w oświadczeniu wydanym przez państwa Grupy Wyszehradzkiej. Pismo zawiera stanowisko V4 w kluczowych zagadnieniach związanych z rozwojem Unii Europejskiej.
Podczas spotkania szefów rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier opracowano wspólne oświadczenie. Państwa Grupy Wyszehradzkiej przedstawiły w nim swoje stanowisko do podstawowych problemów związanych z przyszłością Unii Europejskiej.
„Państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej potwierdzają wspólne podejście dotyczące przyszłości Europy wyrażone w ich deklaracjach przed posiedzeniami szefów państw i rządów w Bratysławie i Rzymie, jak również wsparcie na rzecz planu działania z Bratysławy i deklaracji rzymskiej. Państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej z zadowoleniem przyjmują debatę w sprawie przyszłości UE, ponieważ wierzą, że UE stanowi odpowiednie ramy do stawiania czoła i radzenia sobie zarówno z wewnętrznymi jak i zewnętrznymi wyzwaniami. Wyrażamy gotowość i wolę do pracy zgodnie z Agendą Przywódców na zasadzie konsensusu w celu wzmocnienia jedności oraz zapobiegania podziałowi UE” – czytamy w oświadczeniu.
Jedność w różnorodności
„Naszym pierwszym celem powinno być jednak zachowanie wymiernych osiągnięć i wyników integracji. Podstawowe osiągnięcia należy zachować bez zmian. Musimy przywrócić właściwe funkcjonowanie strefy Schengen, a także odzyskać pełną kontrolę nad granicami zewnętrznymi. Musimy również chronić i dalej rozwijać jednolity rynek oparty na czterech podstawowych wolnościach, w tym swobodny przepływ pracowników i usług. Stanowi to równie istotny filar jednolitego rynku co przepływ towarów i kapitału” – czytamy w oświadczeniu.
Kraje V4 zwróciły również uwagę na potrzebę zachowania jedności Unii Europejskiej przy jednoczesnym wspieraniu różnorodności państw członkowskich.
„Silna Europa może składać się jedynie z silnych państw członkowskich, wspieranych przez skuteczne instytucje Unii Europejskiej, wykonujące swoje zadania w oparciu o kompetencje zdefiniowane w Traktatach. Instytucje UE powinny traktować równo wszystkie państwa członkowskie” – podkreślają państwa V4.
Wzrost znaczenia Rady Europejskiej
Innym problemem, który zauważono podczas szczytu jest kwestia „legitymacji demokratycznej”. W tym kontekście państwa postulują wzmocnienie roli Rady Europejskiej w UE.
„Równowaga międzyinstytucjonalna zapisana w traktatach jest najważniejszą podstawą dobrze funkcjonującego, demokratycznego i zgodnego z prawem projektu europejskiego. Rada Europejska powinna odgrywać kluczową rolę w określaniu ogólnych kierunków i priorytetów politycznych, w tym przyszłości Europy. Decyzje szefów państw i rządów nie mogą być odrzucane na niższych szczeblach procesu decyzyjnego” – zauważają autorzy oświadczenia.
„Powinniśmy zmniejszyć dystans między obywatelami Europy a instytucjami z siedzibą w Brukseli, i jesteśmy gotowi zaangażować się w szerokie dyskusje publiczne na temat naszej europejskiej przyszłości zgodnie z krajowymi praktykami” – dodają.
Polityka migracyjna
Jeden z punktów, które zawarto w oświadczeniu, odnosił się do polityki migracyjnej. Grupa V4 podkreśla, że kryzys migracyjny stanowi w dalszym ciągu nierozwiązane wyzwanie stojące przed UE. Autorzy oświadczenia przypomnieli również o konieczności wzmocnienia ochrony granic zewnętrznych. Kolejnym wyzwaniem jest „zróżnicowanie między osobami ubiegającymi się o azyl a migrantami nielegalnymi i zarobkowymi.”
„Biorąc pod uwagę nasze wspólne doświadczenie, każde ogólne rozwiązanie kryzysu musi więc być skonstruowane w taki sposób, aby nie rozpowszechniać presji migracyjnej na Europę, lecz by jej zapobiegać. Z tego właśnie powodu przyczyniamy się do ochrony granicy w Libii za 35 milionów euro. Państwa Grupy Wyszehradzkiej przyczynią się do toczącej się debaty na temat kompleksowej polityki migracyjnej opartej na zasadzie skutecznej, odpowiedzialnej i egzekwowalnej ochrony granic zewnętrznych, aby uniknąć stosowania obowiązkowych kwot, które są nieskuteczne i już podzieliły Europę” – czytamy w oświadczeniu.
Oświadczenie Grupy Wyszehradzkiej #V4 w sprawie przyszłości Europy. pic.twitter.com/5vks0OUU2z
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 26 stycznia 2018