Portal gazeta.pl opublikował subiektywne zestawienie wydarzeń, które miały największy wpływ na polską gospodarkę w 2106 roku. Wśród nich znalazły się między innymi: spadek bezrobocia, program „Rodzina 500 plus”czy zmiany podatkowe.
Rok 2016 był w polskiej gospodarce bardzo ciekawy. Obalił tezę, że rządy mają niewielki wpływ na to co dzieje się w gospodarce, obfitował w zdarzenia zaskakujące, niektóre rzeczy działy się pierwszy raz w historii. Jednocześnie widzieliśmy, jak nowego znaczenia nabierają procesy, które powoli dzieją się w tle już od pewnego czasu – piszą autorzy rankingu.
Oto wybór dziesięciu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń 2016 roku wg portalu Gazeta.pl:
- Spadek bezrobocia (stopa bezrobocia w Polsce w 2016 spadła do poziomu najniższego od 1991 roku).
- Fenomen Jastrzębskiej Spółki Węglowej na giełdzie (na początku roku Jastrzębska Spółka Węglowa była na skraju bankructwa. Jej akcje kosztowały 10,65 PLN. W listopadzie dotarły prawie do 90 PLN, były wtedy najdroższe od ponad trzech lat. Teraz kosztują około 80 PLN).
- Bałagan w podatkach (podatek od supermarketów i jego zakwestionowanie na gruncie UE, rezygnacja z wprowadzenia podatku liniowego)
- Ogromny wpływ pracowników z Ukrainy na polski rynek pracy (w 2015 polscy przedsiębiorcy złożyli w urzędach pracy ponad 750 tysięcy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracownika z Ukrainy. W 2016 ten poziom został osiągnięty już w lipcu).
- Obniżenie wieku emerytalnego (w efekcie, według obliczeń ZUS, sporej części obywateli przysługiwać będzie emerytura poniżej poziomu minimalnego, gwarantowanego przez państwo).
- Popularność dyskontów (Chodzi m.in. o sieci Biedronka i Lidl)
- Większa ściągalność podatków (po listopadzie tegoroczne wpływy z VAT są o 7,4 procent większe niż rok temu, dochody z akcyzy urosły o 5 procent, a z PIT o 7,1 procent).
- Pierwsza w historii obniżka ratingu Polski (w połowie stycznia 2016 agencja Standard & Poor’s obniżyła Polsce rating. Odkąd w ogóle mamy ratingi, czyli od połowy lat dziewięćdziesiątych, one zawsze szły wyłącznie do góry).
- Program rodzina 500 plus i wzrost wydatków państwa
- Zapaść w inwestycjach i najwolniejszy wzrost gospodarczy od 2013 roku (polska gospodarka w 2016 rozwijała się najwolniej od trzech lat)
Uzasadnienie umieszczenia poszczególnych wydarzeń w rankingu znajdziecie Państwo TUTAJ
Źródło: gazeta.pl
Fot. pixabay.com