Zakończyły się konsultacje związane z zaprojektowaniem nowego wzoru polskiego paszportu. Nowe ilustracje to efekt Kampanii Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zatytułowanej „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”.
Zaprojektowanie nowego wzoru polskiego paszportu wzbudziło ogromne zainteresowanie obywateli. Jak poinformował szef MSWiA, Mariusz Błaszczak, na specjalnej stronie internetowej swoje głosy oddało 763 tysiące osób. Nowy paszport ma upamiętniać stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. – 28 lipca rozpoczęliśmy konsultacje związane z nowym polskim paszportem, który będzie wydany w przyszłym roku. To paszport nowoczesny, jeśli chodzi o formę zabezpieczenia, paszport upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji.
Oczywiście przy okazji projektu nie zabrakło pewnych kontrowersji. Wiadomo, że w nowym wzorze zabraknie wizerunku Ostrej Bramy. Zamiast tego pojawi się jednak inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, który znajduje się na Litwie. Znajduje się na nim napis „Matka i Serce Syna”. – Pamiętamy o Matce Borskiej Ostrobramskiej. Po konsultacji z gronem ekspertów zdecydowałem, że w miejsce tego symbolu pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej „Matka i Serce Syna”. To przejmujący symbol postawy Polek. Dzięki właśnie poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – mówił Mariusz Błaszczak.
Czytaj także: 1 - 22 listopada 1918 - Obrona Lwowa!
Jeszcze więcej kontrowersji wzbudził brak na paszporcie Cmentarza Orląt Lwowskich. Zamiast niego pojawi się wizerunek jednego z obrońców Lwowa, Antosia Petrykiewicza, najmłodszego kawalera Orderu Virtuti Militari. – W związku z uwagami, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów w sprawach, które wzbudzały kontrowersje, podjąłem następujące decyzje; jeśli chodzi o cmentarz Orląt Lwowskich zdecydowałem, żeby zamiast ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza. 13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na cmentarzu Orląt Lwowskich – powiedział szef MSWiA.
Nowy wzór paszportu zostanie oddany do użytku w połowie 2018 roku. Oczywiście posiadacze poprzedniej wersji nie mają obowiązku, by go wymieniać. Oto pełna lista ilustracji, jakie na nim zobaczymy:
- Bitwa Warszawska
- Antoś Petrykiewicz
- Godło II RP
- Grób Nieznanego Żołnierza
- Ignacy Paderewski
- Józef Piłsudski
- Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza
- Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich
- Order Virtuti Militari
- Powstania Śląskie
- Roman Dmowski
- Wincenty Witos
- Wojciech Korfanty
- Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił
- Gabriel Narutowicz
- Orzełek Legionowy
- Inskrypcja „Matka i Serce Syna”
- Eugeniusz Kwiatkowski
- Obraz Jacka Malczewskiego pt. „Polonia”
Czytaj także: Paweł Kukiz trafił do szpitala! Poseł informuje o swoim stanie zdrowia. „Będę żył”