Richard Dawkins, znany pisarz i ateista, stwierdził na Twitterze, że nienarodzone dzieci, u których wykryto zespół Downa nie powinny przychodzić na świat.
„Dokonaj aborcji i spróbuj jeszcze raz”
Jedna z użytkowniczek Twittera napisała wiadomość do Richarda Dawkinsa, w której stwierdziła, że „będzie miała prawdziwy dylemat etyczny” jeśli zajdzie w ciążę, a u jej dziecka wykryją zespół Downa.
Odpowiedź pisarza wywołała falę oburzania.
– Dokonaj aborcji i spróbuj jeszcze raz. Jeśli masz wybór, to byłoby niemoralne sprowadzać go na świat – napisał Dawkins.
Na zdanie pisarza zareagowało stowarzyszenie osób z zespołem Downa (Down’s Syndrome Association).
– Osoby z zespołem Downa mogą żyć szczęśliwie i z pełną satysfakcją. Wnoszą cenny wkład do naszego społeczeństwa. My w naszym stowarzyszeniu nie uważamy, że zespół Downa sam w sobie jest powodem do przerwania ciąży. Jednak zdajemy sobie sprawę, że rodziny muszą dokonać własnego wyboru.
Dawkins przeprasza, lecz nie wycofuje swojego zdania
Znany pisarz i ateista przeprosił za swoją wypowiedź i zaznaczył, że nie została ona odpowiednio zrozumiana, ponieważ nie było wystarczająco dużo miejsca na wyjaśnienia. Stwierdził, że nie chodziło mu o namawianie matek do aborcji.
– Moja moralność jest oparta na tym by zwiększać szczęście, a zmniejszać cierpienie. Z tego wynika, że nieusunięcia płodu z Downem – jeśli ma się wybór – jest niemoralne z punktu widzenia dziecka – tłumaczył Dawkins.
Dodał też, że decyzja o urodzeniu osoby z zespołem Downa jest podejmowana pod wpływem emocji i całkowicie to rozumie. Jednak według niego powinna na to wpływać logika i pragmatyka.
We Francji upominają za spoty o szczęśliwych ludziach z zespołem Downa
Francuskie telewizje, które zdecydowały się puścić spot o szczęśliwie żyjących ludziach z zespołem Downa, otrzymały ostrzeżenie od Najwyżej Rady Audiowizualnej.
Najwyższa Rada Audiowizualna zdecydowała się upomnieć telewizje, które wyemitowały spot przedstawiający osoby z wadą genetyczną żyjące szczęśliwie. Według nich materiał był dwuznaczny oraz nie budził powszechnego uznania. Dodatkowo „mankamentem” okazało się to, że jednym z autorów była Fundacja Jérôme’a Lejeune’a, która – jak dodali urzędnicy – walczy z aborcją.
We Francji 96 proc. dzieci, u których stwierdzono zespół Downa jest zabijane w łonie matki.
Czytaj także: Gwiazdor Brazylii miał się nie urodzić. Jego matka myślała o aborcji.
Źr.: The Guardian, wmeritum.pl
Fot.: commons.wikimedia.org