2 sierpnia o godz. 22 miała miejsce emisja produkcji Jana Komasy „Miasto 44” w niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Choć o filmie wiele wcześniej mówiono, to nie spotkał się z dużym zainteresowaniem niemieckich widzów.
Polskim film historyczny przyciągnął przed teleodbiorniki nieco ponad milion oglądających. Jak na warunki naszych zachodnich sąsiadów to stosunkowo mało (5,6 proc. udziału w całym rynku). „Miasto 44” sklasyfikowano poza pierwszą trzydziestką najchętniej oglądanych produkcji. W tym samym czasie w telewizji ARD emitowano serial kryminalny, który oglądało ponad 3 mln osób. Eksperci twierdzą, że emisja produkcji Jana Komasy okazała się niewypałem – biorąc pod uwagę to, że o filmie wiele mówiono przed jego emisją.
„Miasto 44” w ZDF
Czytaj także: Niemcy szukają informacji o Powstaniu Warszawskim w internecie
Obraz w niemieckiej wersji językowej nosił tytuł „Warschau 44″. Został wyemitowany w telewizji ZDF 2 sierpnia o godz. 22. Bezpośrednio po filmie widzowie mogli zobaczyć dokument na temat powstania warszawskiego.
Dyrektor programowy ZDF, dr Norbert Himmler, twierdził przed emisją, że film może być szokiem dla niemieckich widzów.
– Wiedza o faktach historycznych dotyczących powstania w 1944 roku i znaczenia, jaki ten temat ma po dziś dzień dla polskiej tożsamości, jest w Niemczech niewielka. ZDF chce by emisja “Miasta 44” i filmu dokumentalnego o powstaniu była znakiem pamięci i wzajemnego zrozumienia – stwierdził Himmler.
Zrozumieć historię
Telewizja ZDF zapewniała wcześniej, że pokazanie filmu o powstaniu warszawskim w Niemczech jest kluczem do wzajemnego zrozumienia.
– Tylko kiedy wzajemnie się rozumiemy, można dostrzec i zwalczać uprzedzenia. W tym sensie „Miasto 44” jest ważnym filmem dla niemieckiego widza – opowiada historię Polski, która nie odgrywa w niemieckiej historiografii znaczącej roli, a w polskiej – olbrzymią. Ten film pozwala nam zrozumieć, dlaczego stosunki niemiecko-polskie były tak trudne. I dlaczego czasem są takie nadal – napisała Sussane Müller z redakcji filmów fabularnych.
Niemiecka telewizja pierwotnie film „Miasto 44″ miała wyświetlić w maju, lecz uznano, iż termin sierpniowy będzie lepszy. Emisja obrazu Jana Komasy była jednym z głównych punktów obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej – deklarowało ZDF.
Czytaj także: Jak byli uzbrojeni Powstańcy Warszawscy? [Cz. I]