Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej poinformował o wspólnym sukcesie naukowców, którzy opracowali preparat z płyn niszczący w badaniach in vitro komórki raka płuc A549 w 75-80%.
Z dumą informujemy, że naukowcy z UMCS (dr hab. Marta Fiołka) i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (prof. dr hab. n. farm. Jolanta Rzymowska) wspólnie opracowali preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy Denrobaena veneta, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuc A549 w 75-80%! – czytamy na oficjalnym profilu Uczelni.
UMCS poinformował również, że Urząd Patentowy RP wydał decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek pt.: „Płyn celomatyczny dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc”
Płyn po odpowiedniej obróbce termicznej wykazuje efektywne działanie uszkadzające w stosunku do komórek nowotworowych, a jednocześnie nie działa cytotoksycznie na prawidłowe nabłonkowe komórki oskrzeli oraz komórki fibroblastów skóry ludzkiej. Komórki nowotworowe wykazywały ograniczoną proliferację oraz ginęły w wyniku programowanej śmierci komórek – apoptozy. Przy zastosowaniu wielu technik mikroskopowych oraz badań molekularnych potwierdzono cytotoksyczne działanie badanego preparatu na poziomie in vitro – informuje uczelnia.
Wstępnie został scharakteryzowany skład chemiczny badanego preparatu, a obecnie trwają dalsze prace nad określeniem struktury związków wchodzących w jego skład.
Źródło: Facebook.com/umcslublin