Przebywająca na Forum Ekonomicznym w Krynic premier Beata Szydło odniosła się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. skarg Słowacji i Węgier. Szefowa rządu stwierdziła, że stanowisko Polski ws. polityki migracyjnej pozostaje niezmienne.
„Byłam przekonana, że taka decyzja zostanie podjęta. To nie zmienia stanowiska polskiego rządu jeżeli chodzi o politykę migracyjną i myślę, że również Grupy Wyszehradzkiej” – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się do ostatnich decyzji ws. relokacji uchodźców, cytowana przez portal 300polityka.pl.
„Podkreślamy cały czas, że mądra i skuteczna polityka migracyjna musi przede wszystkim spełniać dwa elementy. Musi być bezpieczna i skuteczna w tym sensie, żeby rzeczywiście pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują i wydaje się, że takie myślenie i ten punkt widzenia w wielu państwach członkowskich się rodzi, bo przecież niedawno takie stanowisko pojawiło się ze strony władz włoskich” – dodała.
Czytaj także: Unijny Trybunał oddala skargę ws. relokacji uchodźców. KE reaguje i stawia ultimatum 3 państwom, w tym Polsce
TSUE o relokacji uchodźców
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie rozpoczętej z powództwa Słowacji i Węgier ws. mechanizmu relokacji uchodźców. Według Trybunału masowy napływ uchodźców jest sytuacją nadzwyczajną. To z kolei pozwala unijnym instytucjom podejmować środki tymczasowe takie jak relokacja uchodźców. Sędziowie stwierdzili ponadto, że mechanizm relokacji „umożliwia Grecji i Włochom radzenie sobie z kryzysem migracyjnym”.
TSUE, uzasadniając swoją decyzję zaznaczył, że choć decyzja UE o systemie kwotowym była rygorystyczna, to jednak sytuacja tego wymagała. Trybunał odrzucił węgiersko-słowackie argumenty. Kraje te m.in. wskazywały na zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności, do którego prowadzi przyjmowanie setek muzułmańskich uchodźców z Syrii.