Atmosfera, jaka narosła wokół organizacji 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wywołała radykalną reakcję prezydenta miasta. W specjalnym oświadczeniu poinformował on, że odwołuje całe wydarzenie.
Już rano zapadła decyzja ze strony władz miasta, by na teren festiwalu nie wpuścić ekip technicznych Telewizji Polskiej. Miały one budować scenę, na której 9 czerwca miał odbyć się 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej.
Prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski wydał oświadczenie, w którym informuje o rezygnacji z organizacji festiwalu. Wypowiada równocześnie umowę Telewizji Polskiej, ponieważ, jak czytamy w oświadczeniu, nie wywiązała się ona z ustaleń zawartych w kontrakcie. Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia miała być rezygnacja Maryli Rodowicz z występu, a organizacja jej Złotego Jubileuszu właśnie w Opolu miała być przedmiotem umowy.
– Szanowni Państwo, informuję, że Miasto Opole wypowiada TVP umowę dotyczącą organizacji 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Powodem tej sytuacji jest niewywiązywanie się Telewizji z zapisów umowy. Niemożność zrealizowania niniejszej umowy wynika chociażby z faktu, że z udziału w 54. KFPP wycofała się Maryla Rodowicz, a do zorganizowania jej Złotego Jubileuszu w umowie zobowiązuje się Telewizja – czytamy w oświadczeniu.
Prezydent Opola uważa, że wycofanie się artystów umniejszyłoby znacznie rangę festiwalu. Zaznacza jednocześnie, że jest otwarty na dalszą współpracę z Telewizją Polską w organizacji wydarzenia w innym terminie. – Publiczne wycofanie się wielu artystów z udziału w festiwalowych koncertach obniżyłoby znacząco rangę Festiwalu. Podtrzymuję jednocześnie chęć współpracy z TVP przy przygotowaniach do 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w nowym terminie i na nowych zasadach – czytamy.
Zdaniem prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, wyłączną winę za problemy w organizacji festiwalu ponosi właśnie Telewizja Polska. – Sytuacja, jaka powstała w ciągu kilku ostatnich dni kiedy to poszczególni artyści zaczęli wycofywać się z udziału w Festiwalu, podważa z winy Telewizji dobrą współpracę i tradycje w organizowaniu KFPP wspólnie przez Miasto Opole i Telewizję Polską i godzi w dobre imię naszego miasta jako stolicy piosenki oraz jako współorganizatora Festiwalu. Obniża to znacząco rangę tegorocznego Festiwalu i niekorzystnie wpływa na wizerunek Miasta Opole – czytamy.