Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw jej obywateli. Udział w głosowaniu wzięło 261 posłów. Za głosowało 257, przeciwko 4, z kolei 198 nie wzięło udziału w głosowaniu.
Jakie kwestie regulować ma dokument? Oto jego fragment: w ostatnim czasie są dokonywane naruszenia suwerenności naszego państwa, podważające jednocześnie zasady demokracji, porządek prawny i spokój społeczny w Polsce. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP, za takie działania uznawany jest spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Nowe rozwiązania prawne w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego mogą być ustanowione jedynie w wyniku dialogu prowadzonego w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Większość parlamentarna jest gotowa do poszukiwania takiego kompromisu we współpracy ze stronnictwami opozycyjnymi – czytamy w uchwale.
Dokument odnosi się również różnego do rodzaju opinii, ekspertyz oraz orzeczeń, którymi nasz kraj zasypują unijne instytucje. W uchwale wymieniono m.in. próbę narzucenia Polsce decyzji ws. imigrantów. – Zapowiadane decyzje rozwiązania tego problemu nie mają podstaw w prawie europejskim, naruszają suwerenność naszego państwa, wartości europejskie oraz zasadę pomocniczości Unii Europejskiej. Niosą także zagrożenia dla ładu społecznego w Polsce, bezpieczeństwa jej obywateli oraz dziedzictwa cywilizacyjnego i tożsamości narodowej – czytamy.
Dokument kończy się podsumowaniem: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa rząd do przeciwstawienia się wszelkim działaniom przeciwko suwerenności państwa oraz stwierdza, że obowiązkiem rządu jest obrona interesu narodowego i ładu konstytucyjnego w Rzeczypospolitej.
Zdenerwowana Pomaska
Uchwała nie wszystkim przypadła jednak do gustu. Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej, jeszcze przed głosowaniem postanowiła wyjść na mównicę i… po prostu porwać dokument. Pomaska nazwała uchwałę „kompromitacją rządu” i wyraziła nadzieję, że nie zostanie ona przyjęta przez Sejm.
posłanka @pomaska podarła uchwałę w obronie suwerenności Polski. pic.twitter.com/gj3BWPhj8e
— Waldemar Kowal (@waldekk08) 20 maja 2016
źródło: sejm.gov.pl, Twitter
Fot. Twitter/Waldemar Kowal