Legia Akademicka wpisuje się w program, który realizujemy już od dwóch lat, program włączenia społeczeństwa polskiego, narodu polskiego, ale przede wszystkim młodzieży w wysiłek odbudowy Wojska Polskiego jako nie tylko najbardziej nowoczesnej instytucji państwa – powiedział szef MON Antoni Macierewicz podczas spotkania w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
18 października odbyło się spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i wiceministra Michała Dworczyka ze studentami i kadrą naukową UKSW. Głównym tematem była „Legia Akademicka”, program, który umożliwia studentom wzięcie udziału w ochotniczym szkoleniu wojskowym.
Na #UKSW rozpoczęło się spotkanie min. @Macierewicz_A i sekr. stanu @michaldworczyk ze studentami zainteresowanymi progr. #LegiaAkademicka pic.twitter.com/41IDy5YiWM
— Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) 18 października 2017
„Legia Akademicka wpisuje się w program, który realizujemy już od dwóch lat, program włączenia społeczeństwa polskiego, narodu polskiego, ale przede wszystkim młodzieży w wysiłek odbudowy Wojska Polskiego jako nie tylko najbardziej nowoczesnej instytucji państwa” – powiedział minister Macierewicz.
Szef MON dodał również, że siła wojska nie zależy wyłącznie od armii zawodowej. Liczą się również możliwości mobilizacyjne. Roczne potrzeby szkoleniowe, według ministra, to 30-35 tysięcy.
Szczegóły projektu przedstawił wiceminister Dworczyk. Przypomniał, że program zakłada 30 godzinne szkolenie teoretyczne na uczelni oraz 21 dni szkolenia praktycznego na poligonie. Na koniec uczestnikowi zostanie nadany przydział mobilizacyjny i stopień szeregowego rezerwy.
To nie wszystko, bowiem istnieje także rozszerzona wersja „Ligi Akademickiej”. Tu szkolenie teoretyczne wynosi 60 godzin, a na poligonie uczestnicy spędzą 6 tygodni. Osoby, które ukończą program otrzymają stopień podoficera rezerwy.
Legia Akademicka
Program „Legia Akademicka” ruszy w listopadzie 2017 roku. Na wybranych przez resort uczelniach odbędą się specjalne zajęcia z nim związane. Pomysłodawcami i twórcami projektu są: Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
„Legia Akademicka nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich o tej samej nazwie, która 26 listopada 1918 roku została przeformowana w regularny oddział piechoty Wojska Polskiego, 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej” – informuje resort.
Twórcy programu zaznaczają, ze jego celem jest „rozpowszechnianie wiedzy i umiejętności wojskowych wśród studentów”. Poza tym zdobyte umiejętności mają za zadanie umożliwić studentowi wykonywanie podstawowych obowiązków w ramach drużyny piechoty.
Szczegółowe informacje o programie można zleźć pod tym linkiem: LEGIA AKADEMICKA