Na facebookowym profilu Polski Himalaizm Zimowy regularnie pojawiają się zdjęcia i relacje z polskiej zimowej wyprawy na K2. Tym razem pokazano, z jakiego sprzętu korzystają nasi himalaiści, zarówno w bazie, jak i w górnych obozach.
Wyprawę polskich himalaistów śledzi bardzo wielu internautów. Posty zamieszczane w mediach społecznościowych pod tagiem #K2DlaPolaków cieszą się ogromną popularnością. Uczestnicy wspinaczki chętnie dzielą się z internautami nie tylko oficjalnymi informacjami dotyczącymi postępów w wyprawie. Pokazują również kulisy całego przedsięwzięcia. Ostatnio dzięki zamieszczonym fotografiom mogliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób himalaiści pozyskują wodę. Pisaliśmy o tym TUTAJ
Tym razem uczestnicy wyprawy na K2 postanowili pokazać, jak wygląda i czym charakteryzuje się specjalistyczny sprzęt, który pozwala na przetrwanie w górach.
Wyprawa na K2: Z jakiego sprzętu korzystają himalaiści?
Organizacja tak trudnego przedsięwzięcia wymaga nie tylko najlepszego sprzętu do wspinaczki, ale przedmiotów codziennego użytku, które umożliwiają przetrwanie w ekstremalnych warunkach.
Wyprawa na K2 to również suma wielu elementów wyposażenia bazy i wsparcia zaplecza. Tym razem podziękowania dla Paker, który wsparł Narodową Zimową Wyprawę na K2. Zobaczcie, jakiego sprzętu nasi Himalaiści używają zarówno w bazie, jak i w górnych obozach! – czytamy na facebookowym profilu Polski Himalaizm Zimowy.
Wśród najwyższej jakości sprzętu znalazły się takie perełki jak jedna z najlżejszych kuchenek na świecie, która waży… mniej, niż tabliczka czekolady i mieści się do kieszeni, czy też najcieplejszy dmuchany materac turystyczny na świecie, zajmujący mniej miejsca niż butelka wody.
Całą infografikę można zobaczyć TUTAJ
Dobre wiadomości z K2. Polacy coraz bliżej ataku szczytowego!
Uczestnicy wyprawy na K2 wykorzystują obecne okno pogodowe, by dostać się jak najwyżej. Dopiero pojawiła się informacja, że Adam Bielecki i Denis Urubko przekroczyli wysokość 7000 metrów n.p.m., a teraz wiadomo już, że rozbili namiot na wysokości 7200 metrów n.p.m.
Adam Bielecki i Denis Urubko pokonali już tzw. „Czarną Piramidę”, rozbili namiot i teraz będą aklimatyzować się na wysokości ponad 7000 metrów n.p.m. „Adam Bielecki i Denis Urubko rozbili namiot na 7200. Janusz Gołąb i Maciek Bedrejczuk zeszli do BC. W ABC noc spędzą Marcin Kaczkan i Darek Załuski” – czytamy na stronie Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera na Facebooku.
Jak poinformował kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki w rozmowie z portalem Wspinanie.pl, na górze robi się coraz zimniej. – Chłopcy są na 7200, gdzie biwakują. Wiatr mają słaby ale Adam narzeka, że jest zimno. Są obydwaj w namiocie – powiedział.
Wygląda jednak na to, że może to być koniec dobrych wiadomości w najbliższym czasie. W najbliższym czasie pogoda ma się znacznie pogorszyć. Już wcześniej Krzysztof Wielicki, że atak szczytowy prawdopodobnie nie nastąpi wcześniej, niż 26 lutego.
Wyprawa na K2
Polska wyprawa zamierza wspiąć się na szczyt ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika – K2 (8611 m n.p.m.). Położona na granicy chińsko-pakistańskiej góra, jest w opinii wielu ekspertów jednym z najtrudniejszych do z dobycia szczytów na świecie. Aktualnie K2 pozostaje ostatnim ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą.
Wynika to przede wszystkim z ekstremalnych warunków, które panują o tej porze roku w tym rejonie: średnia temperatura oscyluje w granicach od -45°C do -55°C, a średnia prędkość wiatru to 180 km/h (w porywach może osiągać nawet 500 km/h).
W wyprawie na K2 aktualnie biorą udział: Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Adam Bielecki, Artur Małek, Piotr Tomala, Maciej Bedrejczuk, Piotr Snopczyński, Janusz Gołąb, Dariusz Załuski, Marcin Kaczkan, i Marek Chmielarski.
Źródło: Facebook.com, wMeritum.pl