Zainteresowanie Ruchem Narodowym wśród młodych ludzi jest coraz większe. W wielu powiatach a nawet gminach powstają nowe struktury organizacji o profilu narodowym. Tragiczna sytuacja Polski sprawia, że młodzi mówią „dość” i chcą brać sprawy w swoje ręce.
Wydarzenia polityczne, które miały miejsce w pookrągłostołowej Polsce od „upadku” komuny do dnia dzisiejszego, pokazały że w walce o dobro kraju nie można iść na żadne kompromisy. Młodzi ludzie chcą żyć w swoim kraju godnie, mieć tutaj pracę i szanse na rozwój. Pragnienie to wypływa z głębokiego szacunku i miłości do przodków, polskiej historii i jej bohaterów oraz do naszej rodzimej kultury. Coraz więcej osób rozumie, że tylko radykalne i bezkompromisowe postępowanie może coś zmienić. Z tych a także innych powodów młodzież coraz liczniej skupia się w organizacjach o profilu narodowym. Zjawisko to, początkowo obserwowane w miastach, obecnie rozprzestrzenia się na grunt lokalny. Przykładem takiej organizacji jest Stowarzyszenie Narodowy Węgrów i Łochów, które zrzesza młodych patriotów powiatu węgrowskiego w województwie mazowieckim.
O działaniach na szczeblu lokalnym opowiada Dariusz Kruszka, współzałożyciel i przedstawiciel Stowarzyszenia Narodowy Węgrów i Łochów.
Czym dokładnie zajmuje się Narodowy Węgrów i jak jesteście postrzegani przez lokalną społeczność?
Działając społecznie ukierunkowani jesteśmy na długotrwały proces uświadamiania społeczeństwa, że umiłowanie „naszej małej ojczyzny” jest dobrem nadrzędnym. Podążając za ks. Kneblewskim uważamy, iż najwyższą cnota umiłowania ojczyzny jest patriotyzm, a umiłowania narodu nacjonalizm. Mieszkańcy widzą nasza obecność i zaangażowanie podczas świąt narodowych: 1 sierpnia, 1 marca, 11 listopada oraz lokalnych, np.: 3 lutego- rocznicy Bitwy pod Węgrowem z Powstania Styczniowego. Ludzie widzą nasze zaangażowanie w zorganizowanej po raz drugi akcji „Rodacy bohaterom”- zbiórce produktów spożywczych i środków chemii gospodarczej dla rodzin kresowych. Poprzez takie akcje osiągamy także efekt wychowawczy, gdyż w akcje te angażują się młodzi ludzie. Zorganizowaliśmy po raz pierwszy w Węgrowie obchody 76 rocznicy Śmierci Ś. P. Romana Dmowskiego i szykujemy się do odsłonięcia tablicy lokalnego bohatera Komendanta NSZ Węgrów Ostwind- Zuzga. Spotykamy się generalnie z przychylnością i życzliwością mieszkańców.
Narodowy Radykalizm szeroko wkracza na grunt lokalny – coraz więcej gmin i powiatów zakłada organizacje o profilu narodowym. Skąd Pana zdaniem wynika społeczne zapotrzebowanie na takie działania?
Społeczeństwo polskie oczekuje zdecydowanych działań ze strony środowisk narodowych i narodowo-radykalnych ze względu na wysprzedaż majątku narodowego i traktowanie państwa przez liderów partii politycznych jako swojego prywatnego folwarku. Według liderów partii nie liczy się program, wspólnota poglądów oraz praca u podstaw i dla dobra wspólnego, ale prywata i kariera. Politycy nie traktują działalności publicznej jako służby, ale jako sposób na realizację prywatnych interesów i zarabianie pieniędzy. Społeczne zapotrzebowanie na narodowy radykalizm widać między innymi w licznych inicjatywach podejmowanych oddolnie: pamięć o Żołnierzach Wyklętych, akcję ” Swój po swoje do swego”, sprzeciwianie się wyborczym manipulacjom, Marsz Niepodległości oraz szereg innych inicjatyw.
Jakie były początki Narodowego Węgrowa?
Narodowy Węgrów działa od ponad 2 lat, a od prawie roku jako stowarzyszenie pod nazwą Narodowy Węgrów i Łochów. Początkowo razem z kolegą założyliśmy stronę na Facebook’u o nazwie Narodowy Węgrów, a następnie poszerzaliśmy nasze środowisko o lokalnych narodowców, kibiców i patriotów. W chwili obecnej nasze stowarzyszenie i środowisko skupione wokół niego jest jednym z większych stowarzyszeń narodowych na wschodnim Mazowszu. Swoją ofertę i poczynania kierujemy do środowisk narodowych oraz konserwatywnych i niejednokrotnie poprzez swoje działania udowodniliśmy, że dla dobrej lokalnej społeczności potrafimy działać ponad podziałami.
Jaki jest Pana autorytet moralny?
Największym autorytetem moralnym od ponad 20 lat jest dla mnie Roman Dmowski-ideolog i twórca nowoczesnego nacjonalizmu oraz wybitny mąż stanu, który wywalczył w Wersalu w 1919 dla naszego narodu powojenny kształt granic. Jego podejście do spraw społecznych i politycznych jest dla mnie wyznacznikiem mojej działalności od lat 90-tych. Drugim autorytetem moralnym jest dla mnie Jan Paweł II- święty, który miał wpływ poprzez swoje nauczanie na całe moje życie. Uważam, iż jestem przedstawicielem „pokolenia Jana Pawła II”.
Które z ideałów endecji są Panu najbliższe?
Odpowiadając na to pytanie pozwolę przytoczyć słowa wypowiedziane przez Romana Dmowskiego: ” Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka”. Uważam , że poprzez prace organiczną i u postaw oraz pracę na rzecz naszego narodu najlepiej realizujemy ideały endecji. Ważną kwestią w dążeniu do realizacji ideałów endecji jest dla mnie także patriotyzm lokalny, działalność i pomoc dla lokalnej społeczności, dla dobra naszej ” małej ojczyzny”.
Czy są w powiecie węgrowskim są jakieś miejscowości gdzie szczególnie widać aktywność narodowej młodzieży?
W powiecie węgrowskim widać szczególnie działalność narodowej młodzieży w dwóch miejscowościach: w Węgrowie i Łochowie i dlatego zakładając nasze stowarzyszenie umieściliśmy nazwę obu miejscowości w nazwie naszej organizacji. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że na szczeblu lokalnym, w małych środowiskach powstają i działają różne inicjatywy narodowe oraz patriotyczne.
Jak układa się współpraca Narodowego Węgrowa z innymi organizacjami o podobnym profilu w okolicach? Czy Narodowy Węgrów nawiązuje współpracę ze stowarzyszeniami spoza kręgu narodowego?
Współpracujemy z organizacjami narodowymi z Mińska Mazowieckiego- Narodowy Mińsk Mazowiecki, MW z Wyszkowa oraz narodowcami z Siedlec i Sokołowa Podlaskiego. Uczestniczymy w uroczystościach organizowanych przez te organizacje a także razem z kolegami z Siedlec organizowaliśmy akcję „Rodacy bohaterom”. Przejawem naszej współpracy są kilkakrotnie organizowane przez nas „wigilie narodowe” oraz „jajeczko” Wielkanocne organizowane przez kolegów z Mińska Mazowieckiego. Współpracujemy także z organizacjami spoza kręgu narodowego. W organizowanych przez nas akcjach oraz uroczystościach współdziałamy z harcerzami, środowiskami kibicowskimi oraz konserwatywnymi i patriotycznymi.
Jak Pan ocenia zainteresowanie osób spoza środowiska waszą działalnością? Czy do Narodowego Węgrowa chcą wstępować nowe osoby czy jest to już „utarty” skład?
Wyraźnie widać zainteresowanie naszą działalnością osób spoza środowiska, szczególnie podczas organizowanych przez nas uroczystości oraz akcji społecznych. Podkreślamy także, że jesteśmy narodowcami, ale otwartymi na współpracę z innymi środowiskami z prawej i patriotycznej strony. Do naszej organizacji mogą wstępować nowe osoby o narodowych oraz patriotycznych poglądach i tak się dzieje. Dla nas praca i służba dla naszego narodu jest wartością nadrzędną.
Fot. facebook.com/NarodowyWegrow