Ponad 900 osób wzięło udział w plebiscycie zorganizowanym przez magazyn „Mówią Wieki”. Jego celem było wyłonienie polskiego bohatera II wojny światowej. Plebiscyt wygrał rtm. Witold Pilecki, wyraźnie „pokonując” inne postaci, również ważne dla historii Polski.
Plebiscyt został zorganizowany pod patronatem Muzeum Historii Polski oraz portalu Dzieje.pl. Na liście kandydatów znalazło się 30 osób, a głosujący mogli dodatkowo proponować innych. Polskim bohaterem narodowym został, zdaniem czytelników, rtm. Witold Pilecki, zdobywając blisko 17 procent głosów.
– Witold Pilecki – choć oficer rezerwy – cieszy się dziś uznaniem za to, że z własnej woli, w celach wywiadowczych i dla zorganizowania ruchu oporu, trafił do piekła Auschwitz. Uciekł stamtąd, by aktywnie uczestniczyć w konspiracji, walczyć w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie powrócić do kraju i prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 1947 roku padł ofiarą zbrodni sądowej z rąk komunistów. Wciąż ma tylko symboliczną mogiłę – mówi Michał Kopczyński, redaktor naczelny miesięcznika „Mówią Wieki”.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Czytelnicy docenili również inne postaci. Na drugim miejscu znalazła się Elżbieta Zawacka, która była kurierką Armii Krajowej i jedyną kobietą wśród cichociemnych. Zdobyła 8,2 procent głosów. Trzecie miejsce przypadło Stanisławowi Maczkowi (8,1 procent), dowódcy I Dywizji Pancernej, który wsławił się w czasie walk na zachodzie podczas II wojny światowej. Miejsce czwarte (6,6 procent) zajął z kolei Marian Rejewski – jeden z matematyków, którym udało się złamać kod Enigmy. Piąte miejsce (6,2 procent) należy do Władysława Andersa – dowódcy Armii Polskiej na Wschodzie i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944 – 1945.
W plebiscycie doceniono głównie wojskowych oraz osoby, które poświęcały się w imię ratowania innych. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pentor dla Muzeum II Wojny Światowej w 2009 roku, cechy bohaterów wojennych to przede wszystkim cnoty wojskowe, jak waleczność, odwaga, bohaterstwo, dobre dowodzenie czy mądra polityka oraz wartości, jak poświęcenie, humanitaryzm oraz niesienie bezinteresownej pomocy.
Czytaj także: Tadeusz Płużański chce ścigania oprawcy Witolda Pileckiego