Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ umorzył postępowanie w sprawie znieważenia Pomnika Braterstwa Broni, zwanego żartobliwie pomnikiem Czterech Śpiących. Rozprawa toczyła się na skutek napisu „czerwona zaraza”, umieszczonego tam przez dwóch harcerzy.
Pomnik Braterstwa Broni został postawiony w 1945 roku i był pierwszym pomnikiem wzniesionym w Warszawie po zakończeniu wojny. Jego twórcami byli polscy i radzieccy artyści. 17 września 2011 roku dwaj harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej umieścili na nim napis „czerwona zaraza”, za co zostali zatrzymani przez policję. Dzisiaj Sąd Rejonowy w Warszawie umorzył postępowanie podkreślając, że pomniki ku czci Armii Czerwonej gloryfikują komunizm i tym samym powinny być usunięte.
O umorzeniu sprawy poinformował na Twitterze mec. Krzysztof Wąsowski, który był obrońcą oskarżonych harcerzy. Napisał m.in., że Daniel i Wojtek zdaniem sądu dokonali czynu patriotycznego pisząc na tym „pomniku” napis „czerwona zaraza”.
Czytaj także: Czy sąd w wolnej Polsce skaże studentów za oblanie czerwoną farbą tablicy na komunistycznym pomniku? [VIDEO+ZDJĘCIA]
– Sąd sugerował, że władze polskie powinny doprowadzić do demontażu tego typu monumentów. Padła nawet sugestia, że należałoby ścigać tych, którzy w latach 40 – tych postawili te pomniki. A tak naprawdę powinno się ścigać polskie władze i władze Warszawy za niedopełnienie obowiązku w postaci demontażu pomników, które promują ustrój totalitarny – powiedział mec. Wąsowski w rozmowie z portalem wPolityce.pl. Dodał również, że jest to sprawa precedensowa, która może otworzyć drogę do całkowitego usunięcia radzieckich monumentów z polskiej przestrzeni publicznej.
Pomnik miał upamiętniać walki polskich i radzieckich żołnierzy, a ponadto był wyrazem hołdu na poległych żołnierzy Armii Czerwonej. W 2011 roku, już po umieszczeniu na nim napisu „czerwona zaraza”, został on zdemontowany w związku z budową stacji metra. Początkowo miał wrócić po konserwacji na plac Wileński, jednak sprzeciwiała się temu grupa mieszkańców oraz Instytut Pamięci Narodowej. 26 lutego 2015 roku Rada m.st. Warszawy uchyliła uchwałę przewidującą powrót pomnika na plac Wileński.
Znaleziono legendarny pociąg z okresu II wojny światowej?