Serial o Żołnierzach Wyklętych, adaptacja powieści „Legion” oraz produkcja osadzona w XVI wieku – takich serialów można spodziewać się już niedługo w Telewizji Polskiej. Jest to wyraźne położenie akcentu na historię i na emisję własnych produkcji.
Produkcja o Żołnierzach Wyklętych jest wstępnie planowana na trzy sezony i będzie emitowana w TVP 1. Będzie on opowiadał o losach fikcyjnego rozdziału, który po wkroczeniu Armii Czerwonej walczy z NKWD, ale następnie zostaje zdemobilizowany. Jednak w wyniku represji musi znów się zjednoczyć i rozpoczyna walkę z Urzędem Bezpieczeństwa. Partnerem w produkcji serialu ma być festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.
Będzie to opowieść o polskich superbohaterach z krwi i kości, na podstawie prawdziwych historii m.in. Zapory, Łupaszki, Anatola Radziwonika, Rafała Gan – Ganowicza
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
– mówi dyrektor TVP 1, Jan Pawlicki.
Drugi serial, tym razem emitowany na antenie TVP 2, zachowany zostanie w podobnym klimacie. Będzie to adaptacja powieści „Legion”, autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Powieść przedstawia losy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, która walczy z niemieckim i radzieckim okupantem, a następnie przedostaje się na Zachód, gdzie dołącza do armii gen. Pattona.
Chcę przedstawić dzięki „Legionowi” historię, która jest pełnokrwista, budzi do dziś gorące emocje, a opowiada o polskim zwycięstwie odniesionym wbrew wszystkiemu i wszystkim
– powiedział Maciej Chmiel, dyrektor TVP 2.
Trzecim historycznym projektem jest serial, który wstępnie mógłby nosić tytuł „Złoty wiek”. Jest to historyczno – kostiumowa telenowela osadzona w Rzeczpospolitej XVI wieku, pełnej intryg i romansów dworskich.