Władysław Sikorski to postać, której rola w wojnie z 1920 roku została w dużej mierze zapomniana. Miało to związek z budowaniem legendy Józefa Piłsudskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Władysław Sikorski urodził się w 1881 roku, a w czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. W czasie wojny polsko – bolszewickiej z 1920 roku został dowódcą 5 Armii, która stanowiła część frontu północnego. Jej zadaniem była obrona Wkry, a także przeprowadzenie uderzenia na skrzydło wojsk sowieckich. Celem tych działań była przede wszystkim obrona Warszawy.
Książka pt. „Nad Wisłą i Wkrą. Studjum z polsko – rosyjskiej wojny 1920 roku” to klasyczne dzieło Władysława Sikorskiego. Dzięki wydawnictwu 2 Kolory zostało ono wznowione w nowym wydaniu. Już na początku widać znaczącą różnicę, ponieważ całość poprzedzona jest dosyć długą przemową, autorstwa prof. Tomasza Kośmidra, dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa Państwa Akademii Obrony Narodowej. Przedmowa ta w doskonały sposób może zarysować czytelnikowi mniej zainteresowanemu daną tematyką, teatr działań wojennych i kontekst opisywanych wydarzeń. Publikacja zawiera również przedmowę do pierwszego, drugiego oraz czwartego wydania.
Sama książka opowiada o przebiegu działań 5 Armii w czasie wojny polsko – bolszewickiego 1920 roku. Całość pisana jest oczywiście z perspektywy dowódcy, czyli Władysława Sikorskiego. Dzięki temu, oprócz suchych faktów można poznać również pierwotne plany, ewentualne komplikacje, a także indywidualne przemyślenia i refleksje na temat decyzji, czy to własnych, czy narzuconych z góry. Czytelnik, wraz z 5 Armią, przemierza szlak bojowy, który zakończy się obroną Warszawy.
Bitwa nad Wkrą (zwana również bitwą o Borkowo) została rozegrana w dniach 14 – 15 sierpnia 1920 roku. Z powodu ogromnego sukcesu bitwy warszawskiej i późniejszej propagandy, dziś mało kto o niej pamięta. A przecież zakończyła się ona zwycięstwem polskiej armii i z pewnością przyczyniła się do odciążenia sił walczących pod Warszawą. Dzięki książce Władysława Sikorskiego, można poznać ten trochę zapomniany fragment historii.
Ogromnym plusem nowego wydania książki, szczególnie dla wielbicieli tego typu elementów, są dodane oddzielnie mapy oraz schematy przedstawiające wydarzenia opisane w publikacji. Łącznie jest ich czternaście, większość na kartkach formatu A3, chociaż występują również większe. Takie dodatki z pewnością są gratką dla tych, którzy będą chcieli głębiej wczytać się w książkę Władysława Sikorskiego.
„Nad Wisłą i Wkrą. Studjum z polsko – rosyjskiej wojny 1920 roku” to pozycja klasyczna. Przedstawia ona często zapominany fragment historii, bo chociaż wojna z 1920 roku na trwale pozostała w pamięci Polaków, to zwykle ogranicza się ją do bitwy warszawskiej. Dzięki książce, możemy poznać jej szerszy kontekst i przyjrzeć się temu, co działo się wówczas w innych miejscach kraju. Władysław Sikorski, który po zamachu majowym Józefa Piłsudskiego został odsunięty od władzy, został w czasie II wojny światowej premierem rządu RP na uchodźstwie. Zginął w katastrofie na Gibraltarze, 4 lipca 1943 roku. Książka „Nad Wisłą i Wkrą” to jedna z najsłynniejszych publikacji, jakie po sobie zostawił.
Czytaj także: TVP stawia na historię? Nowe seriale historyczne już niedługo
Władysław Sikorski, „Nad Wisłą i Wkrą. Studjum z polsko – rosyjskiej wojny 1920 roku”,
Wydawnictwo 2 Kolory, Warszawa 2015, stron 342.