28 lutego 2016r. w Ćmińsku (woj. świętokrzyskie) odbyły się obchody z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Portal wMeritum.pl sprawował patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Ziemia świętokrzyska wydała wielu bohaterów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego o których należy przypominać nie tylko podczas obchodów organizowanych w miastach wojewódzkich, lecz docierać również do osób zamieszkujących mniejsze miejscowości. Z tego powodu Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy ps. Bem wraz z Fundacją Odzyskajmy Naszą Historię i Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych koło Chmielnik zainicjowała uroczystości w liczącym niecałe 2000 mieszkańców Ćmińsku. Na zaproszenie proboszcza Janusza Marca z parafii pw. Świętej Trójcy odbyła się uroczysta Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów, harcerzy i władz samorządowych. Na stopniach ołtarza ustawiono portrety partyzantów II konspiracji. Podczas kazania wierni mogli usłyszeć słowa:
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
(…) Modlimy się o pokój i o zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, których jedyną winą było to, że kochali Ojczyznę inną niż tą, którą po II Wojnie Światowej rzeźbili komuniści radzieccy i polscy. Dzisiaj w tej świątyni przywołujemy na pamięć w apelu Żołnierzy Niezłomnych, których tragedią było, że ginęli z rąk rodaków, braci. Przez lata czyniono wszystko, żeby pamięć o tych ludziach, podobnie jak prawda o Katyniu, Powstaniu Warszawskim, obławie augustowskiej i innych tragicznych kartach polskiej historii była przez lata okryta milczeniem, strachem i w jakimś sensie niepewnością. Takich bohaterów, którzy walczyli o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny było wielu.
Po błogosławieństwie rozpoczęła się artystyczna część spotkania. Organizatorzy przypomnieli życiorysy m. in. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, Józefa Franczaka ps. Laluś czy Józefa Kurasia ps. Ogień. Prelekcję urozmaicały wykonywane przez 19-letniego Pawła Wydrę pieśni partyzanckie przy akompaniamencie gitary z repertuaru Andrzeja Kołakowskiego. Głównym punktem były wspomnienia syna legendarnego żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych Antoniego Żubryda – Janusza Niemca, najmłodszego kombatanta Polski, więzionego przez aparat komunistyczny w wieku 5 lat. Uczestnicy uroczystości mogli nabyć książki Kajetana Rajskiego pt. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”, które zawierają wywiady z potomkami żołnierzy podziemia antykomunistycznego, m. in. z panem Januszem Niemcem. Przy tej okazji można było zdobyć pamiątkowy podpis gościa oraz zrobić wspólne zdjęcie.
Czytaj także: Kwartalnik „WYKLĘCI” – drobna cząstka odwiecznych starań Polaków [RECENZJA]
Przez niemal trzy godziny ławy kościelne były pełne zainteresowanych słuchaczy. Mieszkańcy Ćmińska wyrazili radość z możliwości uczestnictwa w obchodach. Kombatanci i inni goście również podkreślali piękną atmosferę i formę uczczenia pamięci bohaterów narodowych.
GALERIA ZDJĘĆ