PGNiG Termika, PGE oraz Energa to spółki, które złożyły niewiążące oferty nabycia udziałów w powstającej Polskiej Grupie Górniczej. Największe pieniądze zamierza zainwestować Energa, co spotkało się z dużym zaniepokojeniem inwestorów.
Przy założeniu, że inwestycja w górnictwo miałaby przynieść straty, rynek zareagował… proporcjonalnie. Energa zamierza bowiem przeznaczyć na udziały w PGG 600 milionów złotych, co jest równe 11 proc. kapitalizacji spółki. Tymczasem podczas środowej sesji, akcje spółki spadły o 10,68 procent.
Inaczej było w przypadku spółki PGE, od której rynek spodziewał się większego zaangażowania w górnictwo niż 500 milionów złotych, dlatego też akcje tego podmiotu poszły o niemal 1 procent w górę.
Czytaj także: Jest porozumienie w Kompanii Węglowej. Powstanie Polska Grupa Górnicza
O 0,4 proc. potaniały z kolei akcje PGNiG, której spółka zależna PGNiG Termika zamierza zainwestować w Polską Grupę Górniczą maksymalnie 400 milionów złotych.
Z informacji przekazanych wcześniej przez Ministerstwo Energii wynika, że powstanie Polskiej Grupy Górniczej zaplanowano na maj.
Źródło: Bankier.pl
Fot. Commons Wikimedia