Górnicze związki ostatecznie zawarły we wtorek porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej. Wszystkie 13 związków zawodowych działających w KW wyraziło zgodę na zawieszenie wypłat nagrody rocznej na okres 2 lat. Już 1 maja Kompania Węglowa zostanie przejęta przez Polską Grupę Górniczą, której powołanie ma nastąpić za tydzień.
Jak przyznali minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz prezes KW Tomasz Rogala, bez zawartego we wtorek porozumienia ze stroną społeczną, powstanie PGG nie byłoby możliwe. Obecny kompromis umożliwi podpisanie aktu notarialnego, zaangażowania kapitału inwestorów oraz pozwoli na przekonanie banków do konwersji części długów KW na udziały w powstającej grupie oraz rozłożenie w czasie pozostałej części długu.
Zgodnie z porozumieniem, związkowcy przystali na zawieszenie wypłaty tzw. 14 pensji w latach 2017-2018. Pozostałe świadczenia, a także obecna wysokość wynagrodzeń, zostaną utrzymane co najmniej do początku 2018 roku. Do tego momentu ma powstać nowy układ zbiorowy pracy w firmie. Negocjacje w tej kwestii mają rozpocząć się w trybie natychmiastowym.
Czytaj także: Górniczy węzeł gordyjski Trzeciej RP
Dodatkowym wnioskiem, który znalazł się we wtorkowym porozumieniu na wniosek związków, jest obniżka miesięcznych wynagrodzeń dyrektorów kopalń i zakładów o 7,3 procent, czyli tyle, ile wynosi udział w wynagrodzeniach nagrody rocznej (14. pensji).
Zdaniem ministra, porozumienie oznacza dla Śląska uratowanie 100 tysięcy miejsc pracy, a także daje nową nadzieję dla górnictwo oraz stwarza szansę rozwoju przemysłu w regionie.
Polska Grupa Górnicza od 1 maja staje się faktem – powiedział szef resortu energii.