W Warszawie powstanie 230-metrowy wieżowiec zwieńczony 80-metrową iglicą. Biurowiec zostanie zbudowany u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II, naprzeciwko Dworca Centralnego. Będzie najwyższym budynkiem w Polsce i wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem słowackiego dewelopera HB Reavis, to za 3-4 lata w Warszawie stać będzie najwyższy biurowiec w Europie. Inwestycja przy Chmielnej będzie się składała z trzech budynków. W bezpośrednim sąsiedztwie wysokiej wieży znajdą się dwie niższe części.
Gigant na polskiej ziemi
310-metrowy wieżowiec będzie najwyższym budynkiem w Polsce, wyprzedzi stalinowski relikt – Pałac Kultury, który wraz z iglicą ma 237 metrów. W budynku będzie ponad 100 tys. mkw. biur klasy A i powierzchnie handlowo-usługowe. Powstanie największy biurowiec w centrum miasta, wyższy od powstającego Warsaw Spire, który z kolei do dachu ma 180 m, a do czubka anten ma mieć 220 m.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
— Mam nadzieję, że w najbliższym czasie dostaniemy pozwolenie na budowę przy Chmielnej i rozpoczniemy ją jeszcze w tym roku — dla Pulsu Biznesu mówił Stanislav Frnka, prezes HB Reavis Poland.
Dziesiątki wieżowców w stolicy
Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy, potwierdził wydaną decyzję o warunkach zabudowy dla 310-metrowego budynku u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II. Obecnie na działce trwają prace przygotowawcze. Wiceprezydent zapewnił również, że decyzję poprzedziły analizy sylwety miasta. Cztery lata temu firma HB Reavis Poland kupiła od Polskich Kolei Państwowych trapezową działkę u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II, naprzeciwko Dworca Centralnego, za 171 mln zł.
HB Reavis ostatnio dużo inwestuje w polskiej stolicy. W ubiegłym roku spółka kupiła działkę przy ulicy Burakowskiej 14, naprzeciwko centrum handlowego Arkadia i w niewielkiej odległości od Gdański Business Center. Choć przedstawiciele HB Reavis oficjalnie tego nie potwierdzają, powstanie tam kolejny biurowiec.
Obecnie w Warszawie w różnych stadiach przygotowań jest około 40 ponadstumetrowych budynków.
Kto zaprojektuje?
Jak informuje PB, inwestycja przy Chmielnej będzie się składała z trzech budynków. Niższe części wieżowca zaprojektowała polska pracownia Hermanowicz Rewski Architekci. Projektem części wieżowej – jak wynika z nieoficjalnych informacji – zająć się ma brytyjska pracownia Foster+Partners, założona przez znanego architekta Normana Fostera, który projektował m.in. przebudowę gmachu niemieckiego Bundestagu w Berlinie, nowy stadion Wembley w Londynie, ale też centrum biurowo-handlowe Metropolitan na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Zagadkowe kształty
Według decyzji o warunkach zabudowy, do której dotarł serwis Eurobuild.pl, ma to być budynek o wysokości rosnącej kaskadowo od 180 do 230 m. Wieżowiec będzie dodatkowo zwieńczony gigantyczną 80-metrową iglicą, która będzie musiała funkcjonować jako integralne przedłużenie budynku.
Pod kompleksem biurowym planowany jest pięciopiętrowy podziemny parking na ponad tysiąc aut. Wszystkie trzy wieże będą mieć nieregularne kształty żeby przepuścić światło słoneczne do domów po drugiej stronie ul. Chmielnej.
Jeśli budynek powstanie, będzie najwyższym budynkiem wśród krajów UE. Przewyższyłby 306-metrowy The Shard stojący od 2012 roku w Londynie.