Anders Breivik, morderca odsiadujący wyrok 21 lat więzienia za zabójstwo 77 osób, wygrał w sądzie z państwem norweskim, które oskarżył o nieludzkie i poniżające traktowanie. Sąd stwierdził, że wobec skazanego zostały złamane przepisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która reguluje także prawa więźniów.
Sąd w Oslo, powołując się na art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka”, który brzmi – „Nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu” – przyznał Andersowi Breivikowi rację.
Sprzeciw wobec nieludzkiego i poniżającego traktowania to fundamentalna zasada demokratycznego społeczeństwa.
Czytaj także: Anders Breivik oskarża władze Norwegii o nieludzkie traktowanie
– stwierdziła podczas odczytywania wyroku sędzia Helen Andenaes Sekulic.
Państwo zostało obciążone kosztami postępowania 331 tysięcy koron (ok. 150 tysięcy złotych). Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Państwo może złożyć apelację.
Prawnik Breivika twierdził, że jego klient cierpi z powodu „syndromu odizolowania”, który jest spowodowany brakiem kontaktu ze światem zewnętrznym. Jego klient pozwał Norwegię za nieprzestrzeganie praw w stosunku do jego życia prywatnego i rodzinnego, jak również prawa do swobody korespondencji. Anders Breivik składając zeznania stwierdził, że przetrzymywanie go w izolacji stanowi przejaw sadystycznych metod działania państwa. Ma też podejrzenia, że ktoś próbuje go zabić.
Władze Norwegii twierdzą, że ograniczenia w kontaktach Breivika ze światem zewnętrznym są konieczne, aby zapobiec budowaniu przez skazanego „ekstremistycznej sieci” na zewnątrz więzienia.
Anders Breivik 22 czerwca 2011 roku zabił ośmiu ludzi w ataku bombowym, a następnie rozstrzelał 69 osób z młodzieżowej organizacji socjalistycznej, na wyspie Utoya. Został skazany na 21 lat pozbawienia wolności. Wyrok skończy się w 2033 roku.
Bjorn Ihler, jeden z ocalałych ze strzelaniny stwierdził po wyroku, że jest to „znak dobrze działającego systemu sądownictwa, przestrzegającego prawa człowieka nawet w ekstremalnych przypadkach.”
Our best weapon in fighting extremism is humanity. The ruling in the #Breivik case shows that we acknowledge the humanity of extremists too
— Bjørn Ihler (@bjornih) 20 kwietnia 2016
Breivik może korzystać z trzech cel: jedna służy mu do mieszkania, druga do studiowania, w trzeciej ma urządzony pokój ćwiczeń. Może korzystać z telewizora, komputera oraz konsoli do gier.
Ten pokój rekreacyjny jest zdecydowanie nieludzki. #Breivik pic.twitter.com/wcYHlRilkR
— Anna Romańczuk (@Romanczuk_Anna) 20 kwietnia 2016