44-letni pracownik z Francji pozwał swoją byłą firmę, gdyż twierdzi, że był celowo ignorowany przez jej właścicieli przy rozdzielaniu obowiązków, co według niego doprowadziło go do stanu depresyjnego.
Frederic Desnard, 44-letni paryżanin żąda od swojej byłej firmy perfumeryjnej 360 tys. euro rekompensaty, gdyż jak twierdzi, jego szefowie z premedytacją przestali się nim interesować, po tym jak firma straciła jednego z kluczowych klientów. Desnard był tam zatrudniony jako menedżer, jednak został niejako zmuszony do odejścia z pracy, z uwagi na to, że nie dostawał nowych zleceń do wykonania, twierdzi, że „był znudzony i traktowany tak, jakby nie istniał”.
Były pracownik opisuje swoją pracę jako koszmar oraz „drogę do piekła”. Czułem się przygnębiony i zawstydzony tym, że biorę pieniądze za nic – oznajmił Desnard. Dodatkowo twierdzi, że wywołało to u niego wiele problemów zdrowotnych, od leków, depresji po ataki epilepsji w czasie podróży samochodem.
Samą wysokość rekompensaty obliczył patrząc na utracone zarobki w wyniku zwolnienia się z pracy, a także te wynikające z braku możliwego awansu.
Czytaj także: 12 złotych za godzinę nie dla każdego. Sprawdź, kogo stawka nie obejmie
Innego zdania jest sama firma. Prawnik ją reprezentujący wyjaśnił, że były menedżer przez cztery lata swojej pracy ani razu nie wyjawił, że nudzi się w pracy. Jeśli przez wszystkie te lata nie miał nic do roboty, dlaczego o tym nie wspomniał? – niedowierza adwokat.
Jak wynika z badań, około 30 proc. pracowników w Francji narzeka na nudę. Problem polega na tym, że ci znudzeni w pracy boją się ją rzucić i zaryzykować szukania nowej – podkreślił ekspert Jean Claud Delgènes.
Także w polskim Kodeksie Pracy istnieją zapisy mówiące o tym, że w przypadku ignorowania przy przydzielaniu zadań w pracy pracownik ma prawo oskarżyć swoją firmę o mobbing.
Definicja mobbingu zapisana w Kodeksie brzmi następująco:
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu go lub zastraszaniu, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu.