Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalki” Bolesława Prusa.
W 2016 roku lekturą Narodowego Czytania została „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”. To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” będzie można przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoli to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.
Do akcji postanowili włączyć się Żołnierze Wojska Polskiego. Na Facebooku opublikowano kilka filmów, na których możemy zobaczyć żołnierzy czytających „Quo vadis” w dość nietypowych okolicznościach. W akcji wzięła udział między innymi 6 Brygada Powietrznodesantowa oraz Jednostka Wojskowa 3949 Skwierzyna.
Czytaj także: \"Quo Vadis\" zwycięzcą plebiscytu na lekturę Narodowego Czytania
Źródło: prezydent.pl
Fot. Youtube.com/Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych DGRSZ