Ukraina żyje kultem UPA. Władze obwodu lwowskiego, a także deputowani do ukraińskiego parlamentu chcą, by rok 2017 został ogłoszony Rokiem UPA. Wśród inicjatorów syn… Romana Szuchewycza, jednego z liderów tej formacji – Jurij.
Władze obwodu lwowskiego chcą, by na jego terenie rok 2017 został ogłoszony Rokiem UPA. W ten sposób mają zamiar uczcić 75. rocznicę powstania tej formacji zbrojnej. Jak wiemy to ona odpowiada za ludobójstwo dokonane na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zgodnie z projektem uchwały szef obwodu, Oleh Syniutka, do 1 roku ma ustanowić komitet honorowy i przygotować program obchodów rocznicy powstania UPA (powstała 14 października 1942 roku).
Analogiczny projekty, ale już dla całej Ukrainy, złożono 18 listopada w Radzie Najwyższej. Pierwszy z nich złożył jeden z posłów Frontu Ludoweg, a drugi grupa deputowanych z Bloku Petra Poroszenki, Batkiwszcyzny, której przewodniczącą jest… Julia Tymoszenko. Wśród tej grupy są m.in. Ołej Musij, autor uchwały „o polskim ludobójstwie”, a także Jurij Szuchewycz, który jest synem… Romana Szuchewycza, jednego z dowódców tej zbrodniczej formacji.
Czytaj także: Waszczykowski wzywa Ukrainę do porzucenia kultu Bandery. \"Może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie\
Projekt zakłada uhonorowanie weteranów UPA (także socjalnej, w formie specjalnej bonifikaty do emerytur). Uroczystości rocznicowe mają być obchodzone we wszystkich głównych ośrodkach Ukrainy, a w szkołach mają zostać przeprowadzone zajęcia dla uczniów, których celem jest „zwiększenie zainteresowania wśród dzieci i młodzieży heroicznymi kartami historii walki narodu ukraińskiego za swoją niepodległość”.
W całą akcję zaangażowane zostaną ośrodki naukowe, które zobowiązane będą do organizacji ogólnoukraińskich i międzynarodowych konferencji nt. UPA po to, by „ustanowić i rozpowszechnić prawdę historyczną nt. Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz jej roli w uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę”.
Na mocy uchwały zostaną także ustanowione miejsca pamięci i pomniki związane z historią tej formacji wojskowej.
W uzasadnieniu wniosku deputowani napisali, że UPA wniosła „ogromny wkład w zdobycie i ogłoszenie niezależności Ukrainy” (co nie miało miejsca!). Autorzy uchwały ponownie skłamali pisząc, że „UPA odpowiedziała prawu każdego narodu do samostanowienia i suwerenności”, a także napisali, że „walczyła przeciwko niemieckiemu okupantowi”, zapominając umyślnie o tysiącach ofiar banderowskiego terroru na Wołyniu i w Małopolsce Zachodniej.
Źr.: Kresy.pl; rada.gov.ua; Zaxid.net
Fot.: Mykola Swarnyk/commons.wikimedia.org
Czytaj również: Magdalena Ogórek publikuje wiadomość od – jak sam siebie nazywa – „KOD-era”. Brutalny wpis mężczyzny