Tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim wypada w ostatni czwartek przed wielkim postem, Znany jest także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W tym dniu według tradycji dozwolone jest objadanie się.
Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.
Zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek zadomowił się w Polsce w XVII wieku. Jak się okazuje, warunki, jakie powinien spełniać idealny pączek, nie zmieniły się co najmniej od czasów saskich. Jak pisał XVIII-wieczny znawca dobrej kuchni, historyk i ksiądz Jędrzej Kitowicz, „powinny mieć jasną obwódkę i być tak lekkie, że wiatr może je zdmuchnąć z talerza”, zaś po naciśnięciu muszą wrócić do tego samego rozmiaru.
Pączek ma średnio 340 kcal, 5 g białka, 52 g węglowodanów i 12 g tłuszczu. Oznacza to, że jedna sztuka zaspokaja prawie 1/3 dziennego zapotrzebowania na tłuszcz i żeby go spalić, trzeba by jeździć na rowerze przez ponad godzinę. Co jeszcze wiemy o tych przysmakach?
1. Pączek to jedno z najstarszych polskich ciast. Jedzono je już w połowie XVI wieku, a dowody na to można znaleźć nawet w twórczości Mikołaja Reja, który o pączkach wspominał w „Żywocie człowieka poczciwego”.
2. Dawniej pączki nadziewano mięsem: głównie słoniną i boczkiem. Pączki na słodko rozpowszechniły się w Polsce dopiero w XVI wieku.
3. Ile pączków zjada Polak w Tłusty Czwartek? Średnia to od dwóch do trzech sztuk. Ogółem Polacy w tłusty czwartek pochłaniają nawet 100 milionów pączków.
4. Rekord jedzenia pączków na czas: w 2015 roku zwycięzca pochłonął 10 pączków w 6 minut i 36 sekund.
5. Tradycyjne pączki smażone są na smalcu w temperaturze 160 – 180 stopni C. Co ciekawe, to zdrowsze rozwiązanie niż smażenie ich na modyfikowanym tłuszczu roślinnym, który zawiera substancje rakotwórcze.
6. Jeden pączek ma tyle kalorii, co kilogram jabłek, 8 nektarynek, 3 jogurty naturalne po 150 g, 5 jajek czy 4 kromki chleba tostowego.
7. Dawniej wybrane pączki nadziewano orzechami lub migdałami. Ten, komu trafił się migdał albo orzech, miał zapewnione szczęście.
8. W normalny dzień przeciętna piekarnia sprzedaje około 500 pączków, w tłusty czwartek – nawet 30 tysięcy.
9. Dodanie spirytusu do wyrobu pączków zmniejsza ich kaloryczność.
10. Aby spalić jednego pączka należy: 13 minut biegać bardzo szybko, 30 minut skakać na skakance, 30 minut uprawiać seks, 35 minut biegać spokojnym tempem, 40 minut jeździć na nartach, 41 minut energicznie tańczyć, 45 minut pływać, 60 minut ćwiczyć aerobic, 90 minut jeździć na rowerze, 120 minut prasować, 180 minut rozmawiać na głos, 240 minut sprzątać pokój, 600 minut czytać książkę/ oglądać telewizję.
Podobno, jeśli w ten dzień nie zjemy choć jednego pączka, to nie będzie nam się wiodło aż do końca roku. Nie ma co ryzykować… Smacznego!
Źródło: wikipedia.org, se.pl, polki.pl, tvn24.pl
Fot. Wikimedia.org