Franciszek Majewski ps. „Słony” i Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój” to bohaterowie nowej serii Poczty Polskiej pt. „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych”. Została ona wydana z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Autorką projektów jest pani Marzanna Dąbrowska. Oba mają wymiary 40,5 na 40,5 milimetra a ich wartość to 6 złotych. Wyprodukowano po 120 tysięcy sztuk znaczków każdego z Wyklętych.
Poczta Polska w swoim oświadczeniu przypomina historię symbolu, jakim jest ryngraf. – Ryngraf to symbol polskich żołnierzy. Nosili go na swoich zbrojach średniowieczni rycerze i husaria. (…) Noszony był przez żołnierzy Konfederacji Barskiej, powstańców Kościuszki, listopadowych i styczniowych. Podkreślał polski patriotyzm i przywiązanie do wary katolickiej. W czasach II Rzeczpospolitej na trwałe wpisał się w tradycję Wojska Polskiego. W okresie okupacji niemiecko – sowieckiej żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych z dumą nosili na swoich partyzanckich mundurach wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej lub Ostrobramskiej – czytamy w oświadczeniu.
Czytaj także: Wyklęci na profilowe 2018!
Franciszek Majewski ps. „Słony” urodził się 30 marca 1919 roku w Bielsku koło Płocka. Podczas II wojny światowej walczył w Wojnie Obronnej Polski, a po ucieczce z niewoli w Polskiej Organizacji Zbrojnej i Armii Krajowej. W styczniu 1945 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu wojny działał w Ruchu Oporu Armii Krajowej w Obwodzie „Mewa”. W 1947 roku podporządkował swój oddział 11 grupie operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych i objął dowództwo nad wszystkimi oddziałami zbrojnymi grupy. 26 września 1948 roku został otoczony przez grupę operacyjną UB, MO i KBW. Po sześciu godzinach walki, nie chcąc się poddać, popełnił samobójstwo.
Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” urodził się 25 stycznia 1925 roku w Zagrobach (województwo podlaskie). W czasie wojny pracował w niemieckim przedsiębiorstwie przewozowym i uczęszczał na kursy tajnego nauczania. W 1945 roku wcielono go do 1 zapasowego pułku piechoty w Warszawie skąd zdezerterował na wieść o śmierci brata. Wstąpił do oddziału ppor. Mariana Kraśniewskiego i przybrał pseudonim „Rój”. Początkowo był łącznikiem, z czasem stworzył patrol Pogotowia Akcji Specjalnej NZW. Dowodził wieloma akcjami przeciw komunistom. Zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 roku podczas próby przedarcia się przez obławę funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej.
Poniżej można zobaczyć wygląd „Ryngrafów Żołnierzy Wyklętych” wprowadzonych przez Pocztę Polską.
Bohaterowie najnowszej emisji – por. Franciszek Majewski „Słony”, starszy sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” oraz tytułowe ryngrafy pic.twitter.com/qeuL9WJyli
— PocztaPolska (@PocztaPolska) February 28, 2017
1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, do obiegu trafią znaczki pocztowe "Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych". pic.twitter.com/ZcRslu4a1g
— PocztaPolska (@PocztaPolska) February 28, 2017
Czytaj także: Żołnierze Wyklęci patronami trzech brygad Wojsk Obrony Terytorialnej!