Stanisław Michalkiewicz w swoim cyklicznym komentarzu wideo, który zamieszcza w serwisie YouTube skomentował ostatnie wydarzenia na polskiej scenie politycznej. Odniósł się m.in. do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nowych uprawnień dla policji skarbowej oraz dekompozycji ruchu Pawła Kukiza, z którego odeszły dwie posłanki. Michalkiewicz przypomniał również słowa Ludwika Dorna, jednego z założycieli PiS, który mówił, że partia będzie dążyć do wprowadzenia w Polsce systemu dwupartyjnego.
Michalkiewicz skomentował rządowy program 500+, którym jego zdaniem PiS może kupić sobie wyborców. Realizacja programów rozdawniczych może przynieść PiS-owi zwycięstwo nie tylko w wyborach samorządowych, ale również w przyszłych wyborach parlamentarnych – powiedział. Jego zdaniem zgadza się to „z intencją objawioną przez Ludwika Dorna”, jednego z założycieli dzisiejszej partii rządzącej. Wtedy jeszcze był „trzecim bliźniakiem” i mówił, że intencją PiS – z którą specjalnie się nie partia nie afiszowała, ale on o tym mówił w Klubie Ronina – jest doprowadzenie w Polsce do systemu dwupartyjnego. No i widzimy, że w tym kierunku sytuacja zwierza – powiedział publicysta.
W tym miejscu wspomniał o sytuacji, którą możemy obserwować od dłuższego czasu. Im bliżej wyborów, tym rośnie liczba posłów niezrzeszonych – przyznał i odniósł się do odejścia z Kukiz’15 dwóch posłanek, Anny Marii Siarkowskiej oraz Magdaleny Błeńskiej. W jego ocenie PiS bierze aktywny udział w dekompozycji partii opozycyjnych, w tym klubu Pawła Kukiza, który postrzegany bywa jako przychylny partii rządzącej. Świadczyć o tym może reakcja Telewizji Polskiej, która ochoczo zapraszała obydwie panie na swoją antenę.
Warto wspomnieć, iż przed Siarkowską i Błeńską klub Kukiz’15 opuścili również: Janusz Sanocki (został posłem niezrzeszonym), Paweł Kobyliński (odszedł do Nowoczesnej), Robert Winnicki (został posłem niezrzeszonym) oraz Ireneusz Zyska, Kornel Morawiecki i Magdalena Zwiercan, którzy założyli koło poselskie Wolni i Solidarni.
Wypowiedź Michalkiewicza ws. systemu dwupartyjnego od 6:50. Zachęcamy jednak do obejrzenia całego materiału.
źródło: YouTube/asmeredakcja
Fot. Wikimedia/fotoupr, Adrian Grycuk