Prezydent Andrzej Duda podjął dziś decyzję o zawetowaniu dwóch ustaw, które przeszły przez Parlament. Teraz wygłosił specjalne orędzie, w którym tłumaczy swoją decyzję oraz mówi o potrzebie reformy wymiaru sprawiedliwości.
Prezydent podjął dziś decyzję o zawetowaniu dwóch ustaw autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jedna z nich to ustawa o Sądzie Najwyższym, a druga to ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wydaje się, że taka decyzja Andrzeja Dudy mocno zaskoczyła polityków partii rządzącej.
W specjalnym orędziu prezydent podkreślił, że wymiar sprawiedliwości pełni niezwykle ważną rolę, jednak w ostatnim czasie zbyt wiele osób zostało przez niego skrzywdzonych. – Wymiar sprawiedliwości jest jedną z tych instytucji, które odgrywają niebywale ważną rolę w systemie społeczno-politycznym. Od jakości jego funkcjonowania zależy zaufanie społeczeństwa do państwa i jego instytucji. W ostatnich latach postulat reformy wymiaru sprawiedliwości powtarza się wielokrotnie. Niestety, wielu ludzi zostało przez wymiar sprawiedliwości skrzywdzonych i mają głębokie poczucie niesprawiedliwości. Społeczeństwo oczekuje od sędziów, że będą fachowcami, że będą etyczni i krystalicznie uczciwi, że będą wydawali wyroki, tak jak przysięgają – bezstronnie według swego sumienia. Ale także, że będą zawsze pamiętali, że wymierzają sprawiedliwość wobec ludzi, że sędzia będzie widział zza stosu akt na swoim stole tego, który przed nim staje i oczekuje po prostu sprawiedliwości – mówił.
Czytaj także: \"Konstytucja 3 maja to przełom z wielu punktów widzenia\". Historyk wyjaśnia dlaczego
Andrzej Duda stwierdził, że reformy przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość były społecznie oczekiwane, jednak wymagają zmian, które zapewnią ich zgodność z Konstytucją. Władza sądownicza musi bowiem pozostać niezależna. – Przygotowane przez parlament ustawy reformujące system sprawiedliwości w dużej części wychodziły naprzeciw społecznym oczekiwaniom. Nie mogłem jednak jako prezydent ich zaakceptować i korzystam z prawa weta, bo wymagają one zmian zapewniających ich zgodność z Konstytucją, aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej, ale bez poczucia absolutnej nadrzędności i bezkarności oraz stwarzały warunki, by sędziowie czuli się niezależni od rożnego rodzaju nacisków – mówił.
Prezydent powtórzył również wcześniejsze zapewnienie, że zamierza przygotować w najbliższym czasie nowe ustawy, których celem będzie reforma wymiaru sprawiedliwości. – W najbliższym czasie przedstawię nowe wersje projektów reformujących sądownictwo. Wierzę, że w możliwie krótkim terminie te poprawione ustawy zostaną przez polski parlament uchwalone i mądra propaństwowa, a przede wszystkim prospołeczna reforma wymiaru sprawiedliwości stanie się faktem. Ludzie na to czekają – powiedział.
Pełne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy można zobaczyć poniżej.
Czytaj także: Weto prezydenta skomentowane przez wicepremiera Morawieckiego. „Jestem rozczarowany”