Premier Beata Szydło wzięła udział w 35. rocznicy zbrodni w Lubinie. W 1982 r. ZOMO zastrzeliło 3 demonstrantów, którzy brali udział w manifestacji w rocznicę porozumień sierpniowych. W wystąpieniu szefowej polskiego rządu nie zabrakło jednak odniesień do dzisiejszej sytuacji.
Droga do wolności to była droga solidarności, droga bardzo wyboista, znaczona często męczeństwem i krwią, ale droga zwycięstwa. Droga, dzięki której możemy dzisiaj powiedzieć, że polskie państwo jest państwem wolnym, suwerennym i demokratycznym. Dzięki takim ludziom, którzy poświęcili swoje życie, poświęcili swoje zdrowie, by walczyć o Polskę, jesteśmy dumnym narodem polskim, który może szczycić się wolnością i państwem, które daje przykład innym państwom europejskim w taki sposób jak ta solidarność ma się wyrażać właśnie w odzyskiwaniu wolności, w jaki ta solidarność powinna nas łączyć – mówiła premier Szydło w rozmowie z dziennikarzami TVP Info.
.@PremierRP: polska droga do wolności to była droga „Solidarności”#wieszwiecej pic.twitter.com/5ib1QmnxWb
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
— TVP Info (@tvp_info) 31 sierpnia 2017
Dzięki polskiemu przykładowi państwa Europy środkowo-wschodniej również podjęły to wyzwanie – państwa które były przez reżim komunistyczny gnębione – i za naszym przykładem dołączyły do państw demokratycznych. Dzisiaj jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy państwem demokratycznym, wolnym i suwerennym. To jest niezbywalna, wielka wartość, o którą cały czas musimy się troszczyć, bo musimy pamiętać, że wolność to solidarność, ale cały czas musimy starać się, aby tej wolności i solidarności nie zabrakło – dodała.
Źródło; Fot.: Twitter.com/TVP Info