Przeprowadzona przez Koreę Północną próba nuklearna, spowodowała kolejny wzrost napięcia wokół tego komunistycznego reżimu. W trybie nadzwyczajnym spotkała zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Zareagowało także polskie MSZ: wiceminister Marek Magierowski wezwał wezwał w trybie pilnym ambasadora KRLD, Ri Geuna i przekazał mu notę potępiającą próbę jądrową.
3 września ok godz. 12:00 czasu północnokoreańskiego (5:30 czasu polskiego) na Półwyspie Koreańskim doszło do trzęsienia ziemi, które zostało spowodowane próbą nuklearną. Test wywołał kolejne dyskusje na temat reżimu koreańskiego, który stara się coraz bardziej udowodnić, że jest realnym zagrożeniem dla sąsiadów.
W poniedziałek w trybie nadzwyczajnym zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Nie jest tajemnicą, że szereg państw domaga się sankcji dla Korei Północnej. Są wśród nich Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa, Wielka Brytania i Francja. To właśnie z inicjatywy tych krajów zwołano posiedzenie.
Czytaj także: Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrasta. Media informują, że Korea Północna transportuje pocisk (ICBM) w kierunku wyrzutni
„Wojna nie jest czymś, czego Stany Zjednoczone chciały kiedykolwiek i nie chcą jej teraz. Ale cierpliwość naszego kraju nie jest nieograniczona” – powiedziała podczas spotkania Nikki Haley, ambasador USA przy ONZ.
Na napiętą sytuację wokół Korei Północnej zareagowało polskie MSZ. Wczoraj wydano oświadczenie w tej sprawie. Polska wprost potępiła próbę jądrową przeprowadzoną przez reżim. Dzisiaj MSZ zdecydował się na kolejny krok. Wiceminister Marek Magierowski wezwał w trybie pilnym Ambasadora Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Ri Geuna. MSZ wydało oświadczenie w tej sprawie:
„Wiceszef polskiej dyplomacji przekazał notę MSZ potępiającą przeprowadzenie przez KRLD szóstej próby nuklearnej. Podkreślił, że takie działania są jawnym naruszeniem zobowiązań międzynarodowych KRLD, w tym licznych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ” – czytamy w komunikacie.
„Wiceminister Marek Magierowski wezwał władze Pjongjangu do zaprzestania dalszych prowokacji, które w niebezpieczny sposób eskalują napięcie w regionie oraz mogą prowadzić do nieobliczalnych konsekwencji. Przypomniał, że Polska jest żywotnie zainteresowana rozwojem sytuacji na Półwyspie Koreańskim, między innymi w związku z naszym zbliżającym się członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a także zaangażowaniem w prace Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei” – napisało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.
Czytaj także: Próba nuklearna Korei Północnej. MSZ wydało oświadczenie