Konsorcjum Eurofighter zaoferowało Polsce podczas targów obronnych MSPO, wzięcie pod uwagę samolotu Eurofighter Typhoon w związku z wymogami dotyczącymi przyszłego samolotu bojowego.
Raffael Klaschka, szef marketingu w Eurofighter GmbH, powiedział: „Eurofighter Typhoon rozszerzy istniejące możliwości i wzmocni zdolność ochrony granic Polski przed wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami”. Typhoon to największy program współpracy wojskowej rozwijany przez europejskie kraje NATO. Jest w Sojuszu wzorem na rynku samolotów bojowych w zakresie obrony powietrznej. Program Eurofighter, z flotą prawie 500 samolotów służących w Europie, przyniesie także realne możliwości przemysłowe i gospodarcze. Raffael Klaschka dodał: „Przyłączenie do programu Eurofighter przyniosłoby Polsce nowe możliwości – zarówno z perspektywy wojskowej, jak i ekonomicznej, z szeregiem dostępnych opcji: od montażu i produkcji po wsparcie i utrzymanie. Polska odgrywałaby aktywną rolę w definiowaniu przyszłego rozwoju samolotu, który będzie w służbie długo po 2050 r.”. „Traktujemy polonizację bardzo poważnie, wyznacza ona ramy naszego zaangażowania w kraju”. Konsorcjum
Eurofighter składa się z trzech największych europejskich firm lotniczozbrojeniowych: Airbus Defence & Space, Leonardo i BAE Systems, mających główne siedziby w Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Konsorcjum zatrudnia tysiące pracowników w całej Europie, w tym odpowiada za 4000 bezpośrednich miejsc pracy w Polsce. Raffael Klaschka dodał: „Współpraca przemysłowa jest nieodłączną częścią programu Typhoon. Uważamy, że możemy dostarczyć atrakcyjne i opłacalne rozwiązanie dla Polski”. Eurofighter Typhoon jest najnowocześniejszym wielozadaniowym samolotem bojowym nowej generacji dostępnym na rynku. Zamówiło go już osiem państw (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Austria, Arabia Saudyjska, Oman i Kuwejt). Eurofighter Typhoon to aktualnie największy program wojskowy w Europie, a łączne zamówienia obejmują 599 samolotów.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Eurofighter Typhoon został sprawdzony w misjach bojowych na Bliskim Wschodzie, gdzie wylatał ponad 10.000 godzin bojowych. Uczestniczył w ostatnich europejskich operacjach typu „Air Policing” od krajów bałtyckich po Morze Czarne. Interoperacyjność i łatwość współdziałania to kluczowe zalety programu Eurofighter, co potwierdzają liczne misje realizowane wspólnie z takimi samolotami jak F-16, F-18, F-35 i F-22.
Źródło: inf. prasowa