Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało oświadczenie ws. sytuacji w Katalonii. We wtorek na ten temat wypowiedział się Witold Waszczykowski. Podczas „Porannej rozmowy” RMF FM, szef MSZ zwrócił uwagę na brak działań ze strony KE.
W oświadczeniu MSZ dotyczącym sytuacji w Katalonii, resort podkreślił, że respektuje zasadę suwerenności i jedności Hiszpanii. Polska liczy, że konflikt zostanie rozwiązany pokojowo, w duchu dialogu.
„W pełni respektujemy zasady suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Królestwa Hiszpanii. Uważamy, że rozwiązanie kwestii sporu między rządem Królestwa Hiszpanii a Katalonią, podobnie jak wszelkie spory pomiędzy rządem Królestwa Hiszpanii a wspólnotami autonomicznymi, w tym dążenia separatystyczne, stanowią wewnętrzne sprawy Królestwa Hiszpanii. Wyrażamy nadzieję na szybkie ustabilizowanie sytuacji w Katalonii. Ufamy, że rząd Hiszpanii i władze Katalonii ułożą wzajemne relacje zgodnie z konstytucją Królestwa Hiszpanii i obowiązującym prawem, na drodze dialogu i kompromisu, w duchu porozumienia, bez wymuszania rozwiązań siłowych i ulicznych demonstracji” – czytamy w oświadczeniu.
Czytaj także: Polskie MSZ wydało oświadczenie ws. Katalonii
#Polska z uwagą śledzi rozwój wydarzeń w #Katalonia i wyraża nadzieję na szybkie ustabilizowanie sytuacji https://t.co/IcqY853Ga4
— MSZ RP?? (@MSZ_RP) 2 października 2017
Szef MSZ o Katalonii
Temat sytuacji w Katalonii był również obecny podczas wtorkowej „Porannej rozmowy” w RMF FM w której gościł szef MSZ Witold Waszczykowski. Minister podkreślił, że Polska stoi na stanowisku, że referendum to wewnętrzna sprawa Hiszpanii. Jednocześnie wskazał, że głosowanie w samej Katalonii jest niekonstytucyjne.
„Zgodnie z konstytucją hiszpańską każda z prowincji ma prawo ubiegać się o autonomię, a nawet secesję, ale jeśli zgodnie z konstytucją takie referendum odbędzie się w całym kraju” – powiedział.
Zdaniem szefa MSZ obecne wydarzenia w Katalonii „wpisują się w pewien ciąg wydarzeń”. W tym kontekście wspomniał przypadek Szkocji, Belgii, Kraju Basków i Irlandii. Według ministra, tuż przed referendum KE mogła podjąć działania, na rzecz „łagodniejszego rozwiązania”.
„W fazie przed referendum w Katalonii zabrakło działania Komisji Europejskiej. Można było zaangażować się w łagodniejsze rozwiązanie tego sporu” – stwierdził.
Cała rozmowa jest dostępna: TUTAJ