Mateusz Morawiecki należy do grona polityków, którzy świetnie sobie zdają sprawę ze znaczenia nauki dla rozwoju Polski – powiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin wręczając nagrody naukowcom i nauczycielom akademickim.
W poniedziałek w warszawskich Łazienkach Gowin wręczył nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Nagrody te to coroczne wyróżnienia za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Najbardziej prestiżowe nagrody – za całokształt dorobku – otrzymali: prof. Ewa Piórkowska, prof. Marek Kwiek oraz zespół z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika kierowany przez dr. Piotra Wcisłę. Łącznie – w różnych kategoriach – nagrodzonych zostało 60 przedstawicieli świata akademickiego.
Wicepremier Gowin w swoim przemówieniu odniósł się do desygnowania na premiera Mateusza Morawieckiego. „To dobra wiadomość dla polskiej nauki, polskich uczelni, bo pan premier Morawiecki należy do nie tak licznego grona polityków, którzy świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla rozwoju gospodarczo cywilizacyjnego jest polska nauka i szkolnictwo wyższe” – ocenił minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Ocenił, że proponowana przez Morawieckiego strategia odpowiedzialnego rozwoju, strategia „pchnięcia polskiej gospodarki na tory nowoczesności nie powodzie się, jeśli polskie firmy, polska gospodarka nie będą w dużo większym stopniu niż do tej pory oparte o dorobek polskich naukowców”.
Gowin jednak dodał, że nauka jest tak istotna nie tylko ze względu na gospodarkę. Zwrócił uwagę również na rolę badań podstawowych, które nie od razu znajdują zastosowanie. Podkreślał też, jak ważny jest wpływ nauki na kulturę, na społeczeństwo.
Minister powiedział, że najważniejszym wyzwaniem uczonych jest „bezinteresowne dociekanie prawdy”. „Warto temu poświęcić życie” – przekonywał szef resortu nauki. Drugim ważnym wyzwaniem naukowców – jego zdaniem – jest wychowywanie młodych pokoleń.
Gowin dziękował nagrodzonym naukowcom za ogromną pracę i poświęcenie. Wyraził też wdzięczność za podejmowanie trudnego zadania formowania elit.
Wśród nagród ministra szczególną kategorią jest ta przyznawana za całokształt dorobku naukowego. W tym roku nagrodę taką otrzymało dwoje naukowców i jeden zespół.
W tym gronie znalazła się profesor Ewa Piórkowska z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, która doceniono za badania nad rozwojem materiałów polimerowych biodegradowalnych i nanokompozytowych otrzymała nagrodę w kategorii „badania na rzecz rozwoju gospodarki”.
Z kolei profesor Marek Kwiek z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu został nagrodzony za naukowe badania szkolnictwa wyższego prowadzone w ramach polityki publicznej w kategorii „badania na rzecz rozwoju społeczeństwa”. Prof. Marek Kwiek kierował jednym z trzech zespołów, które w ramach konkursu MNiSW zaproponowały założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.
Nagrodę za całokształt dorobku otrzymał także dr Piotr Wcisło z zespołem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badacze opracowali nową metody poszukiwania ciemnej materii z wykorzystaniem optycznych zegarów atomowych.