21 grudnia 2017 odbyły się drugie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Premier Wielkiej Brytanii i najważniejsi politycy z jej gabinetu przyjechali do Warszawy. Podczas spotkania omówiono wiele istotnych kwestii związanych z brexitem i wzajemnymi relacjami.
„Obecnie Polacy przyczyniają się do rozwoju Wielkiej Brytanii. Dlatego ważne są dla nas korzystne relacje. Jesteśmy zdeterminowani, by naszą współpracę rozwijać, wzbogacać” – powiedziała podczas swojej wizyty w Polsce Theresa May.
Jednym z najważniejszych elementów spotkania premier Wielkiej Brytanii z premierem Polski było podpisanie traktatu pomiędzy państwami, który określał współpracę m.in. w kwestiach obronności i technologii.
Czytaj także: Wzruszająca scena podczas wizyty premier Wielkiej Brytanii w Polsce. W pewnym momencie do mikrofonu podszedł weteran...
Uroczystość podpisania Traktatu o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. #konsultacjePLUK pic.twitter.com/GGcWPYSy0P
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 21 grudnia 2017
„Wielka Brytania jest w procesie Brexitu, ale to tak – jak pani premier podkreśla i co mnie niezmiernie cieszy – nie znaczy, że opuszcza Europę. Wielka Brytania wychodzi z UE, ale Wielka Brytania będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO i strukturach zapewniających bezpieczeństwo w ramach polityki obronnej i zagraniczne” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Wspólna historia
Podczas spotkania i wspólnej konferencji prasowej wiele miejsca poświęcono historii wzajemnych relacji polsko-brytyjskich. Theresa May zauważyła, że wspólne losy obu krajów pokazują, że łącząc nasze siły jesteśmy w stanie wiele osiągnąć.
„Sam fakt, że nasi żołnierze spotykają się tu dzisiaj z nami w obecności weteranów II wojny światowej, bohaterskich żołnierzy, jest dla nas zaszczytem. W ramach wojsk sojuszniczych walczyliście ramię w ramię na wszystkich frontach Europy, walczyliście za wolność Europy. Dziś chcemy wam wszystkim za to podziękować” – powiedziała.
W tym kontekście wypowiedział się również premier Morawiecki: „Cały szlak bojowy w czasie II wojny światowej i to, co Wielka Brytania robiła w mrocznych czasach komunizmu, zwłaszcza poprzedniczka pani premier – Margaret Thatcher – w latach 80-tych, były dla nas nadzieją na odzyskanie wolności i niepodległości”.
Premier Polski szczególnie podkreślił rolę jaką odegrali polscy żołnierze walczący w 1940 roku w obronie Brytyjczyków.
„Wszystkie te czyny naszych żołnierzy są dla nas świętą wartością do dzisiaj i czcimy je wspólnie z naszymi sojusznikami” – przyznał Mateusz Morawiecki.
O decyzji KE ws. Polski
Podczas konferencji prasowej nie mogło zabraknąć tematu decyzji, którą podjęła ws. Polski KE. Theresa May wypowiedziała się dosyć zachowawczo.
„Kwestie konstytucyjne są i powinny być kwestią wewnętrzną danego kraju. W Europie jesteśmy przekonani co do tego, jak ważna jest praworządność. Cieszę się, że premier Morawiecki będzie rozmawiał z Komisją Europejską na ten temat” – powiedziała premier Wielkiej Brytanii.
.@theresa_may odnośnie #Artykuł7: kwestie konstytucyjne są i powinny być kwestią wewnętrzną dla danego kraju, w Europie jesteśmy przekonani co do tego jak ważna jest praworządność #wieszwiecej pic.twitter.com/v5GyIwn0Ba
— TVP Info ?? (@tvp_info) 21 grudnia 2017