Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z wicepremierem Jarosławem Gowinem przedstawił koncepcję Instytutu Biotechnologii Medycznej. Szef rządu podkreślił, że obecnie, aż 70 proc. kupowanych w naszym kraju leków pochodzi z zagranicy, podczas gdy np. we Francji czy w Niemczech, aż 90 proc. pochodzi od krajowych producentów.
„Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową” – powiedział premier Mateusz Morawicki podczas konferencji prasowej. Na spotkaniu poruszono temat „polonizowania leków”. W tym kontekście premier wskazał na wysoki udział kapitału zagranicznego na polskim rynku farmaceutycznym.
Szef rządu zauważył, że ok. 70 proc. leków kupowanych w naszym kraju pochodzi od zagranicznych producentów. Natomiast w państwach zachodnich UE takich jak Francja i Niemcy, ponad 90 proc. leków sprzedawanych w aptekach pochodzi od producentów niemieckich i francuskich. Premier uważa, że Polska jest w pewnym sensie uzależniona od zagranicznych ośrodków.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Chcemy tę zależność zmniejszać. Chcemy żeby leki były coraz tańsze i coraz bardziej polonizowane” – przyznał.
Premier @MorawieckiM o badaniach naukowych nad polskimi lekami.https://t.co/KBbheP1vGA
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 27 grudnia 2017
Instytut i 500 mln na badania
„Chcemy poprzez nasze działania w ramach przedsiębiorczego państwa dołączyć do przedsiębiorczej nauki, w ramach tworzonego instytutu” – powiedział premier Morawiecki.
„My nie chcemy, by nasi znakomici naukowcy wyjeżdżali. Ta instytucja w dużym stopniu ma temu służyć, by do nas przejeżdżali najlepsi naukowcy z całego świata, abyśmy to my ściągali talenty” – dodał.
#PolskieLeki @NAUKA_GOV_PL pic.twitter.com/2bJcTo9HDl
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 27 grudnia 2017
W celu promowania i wspierania rozwoju innowacyjnych produktów powstanie Instytut Biotechnologii Medycznej. Rząd zamierza zainwestować poważne pieniądze w badania nad nowoczesnymi lekami. Na ten cel przeznaczono 500 mln zł.
„Co bardzo ważne, te badania będą komercjalizowane, a środki pozyskane z komercjalizacji będą wracały do instytutów i zespołów badawczych. Będą przeznaczane na kolejne badania” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.
Obecnie operatorem państwowych środków będzie Europejski Instytut Technologiczny we Wrocławiu.