Apeluję do Pana, w imieniu własnym i milionów Polaków, o konsekwentne trwanie na straży art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej – pisze Adam Szłapka w liście do wiceszefa KE Fransa Timmermansa. Poseł Nowoczesnej obawia się, że kroki, które aktualnie podejmuje rząd Morawieckiego mogą być jedynie „powierzchowne”.
Jednym z głównych zadań, które stoją przed szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem, jest poprawienie relacji z Brukselą. Póki co, minister spotkał się z Fransem Timmermansem, a już niebawem mają się odbyć kolejne rozmowy. W kontekście kolejnych spotkań, głos postanowił zabrać Adam Szłapka z Nowoczesnej, który napisał w tej sprawie list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.
„Przez ostatnie dwa lata Pańskie zaangażowanie dawało nam nadzieję, że Polska nie wyrzeknie się wartości europejskich i pozostanie w pełni demokratycznym, respektującym zasady państwem prawa” – czytamy w liście opublikowanym przez posła.
„Cieszymy się, że kontynuuje Pan dialog z rządem Polski, a spotkanie z nowym ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem uznał Pan za dobre. Mamy nadzieję, że Pańska wizyta w Warszawie będzie przełomowa i spowoduje wycofanie się rządu PiS z niekonstytucyjnych reform w systemie sprawiedliwości” – podkreśla Szłapka.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Jeśli pozwoli się na erozję demokratycznych wartości w Polsce, będzie to jednoznaczne z wypchnięciem Polaków ze Wspólnoty. @TimmermansEU pic.twitter.com/rMzc1oAW9g
— Adam Szłapka (@adamSzlapka) 14 lutego 2018
Szłapka ostrzega przez „powierzchownością”
Polityk zwrócił uwagę Timmermansa na inny aspekt rozmów z polskim rządem. Szłapka wyraził obawę, że „kroki podejmowane przez rząd Mateusza Morawieckiego będą powierzchowne i obliczone na zatrzymanie tzw. procedury art. 7 Traktatu”.
Poseł Nowoczesnej zauważa, że w kwestiach zachowania trójpodziału władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziów nie ma miejsca na kompromis. Jego zdaniem musi tu dojść do rzeczywistej naprawy.
„Nie możemy mówić o praworządności w Polsce bez wycofania się ze zmian w ustawach sądowych. (…) Konieczne jest także przywrócenie niezależności i legalności Trybunału Konstytucyjnego” – zaznacza w liście do Timmermansa.
„Polacy czują się Europejczykami”
Polityk przypomina, że „Polacy czują się Europejczykami” i chcą uczestniczyć we Wspólnocie. Jednak podstawowym problemem jest według Szłapki rząd w Warszawie, którego działania „kwestionują podstawowe zasady UE”. Na koniec listu poseł zwrócił się z apelem do Timmermansa.
„Apeluję do Pana, w imieniu własnym i milionów Polaków, o konsekwentne trwanie na straży art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej” – pisze Szłapka. Dodaje również, że nieprzestrzeganie podstawowych zasad Unii Europejskiej, w dalszej perspektywie spowoduje „wypchnięcie Polaków ze Wspólnoty europejskiej”.
„Dziś musimy zrobić wszystko, żeby tej ceny nie przyszło nam zapłacić i bardzo liczymy na Pańskie dalsze zaangażowanie w obronę demokratycznych fundamentów w Polsce” – dodał.