Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowano informację o interwencji w sprawie zatrzymania Władysława Frasyniuka. RPO poprosił Komendanta Stołecznego Policji oraz Prokuratora Okręgowego o wyjaśnienie kilku kwestii związanych z tym wydarzeniem.
Pytania skierowane do Komendanta Stołecznego Policji dotyczą głównie szczegółów związanych z postępowaniem funkcjonariuszy w momencie zatrzymania. RPO interesują kajdanki, oraz wczesna pora zatrzymania.
Czy zatrzymanemu zapewniono możliwość kontaktu z adwokatem po zatrzymaniu i podczas czynności procesowych dokonywanych z jego udziałem?
Jakie były przesłanki do zastosowania wobec zatrzymanego środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek założonych na ręce z tyłu?
Czytaj także: Kukiz o zatrzymaniu Frasyniuka: \"Walczył o państwo prawa i ma państwo prawa\
Jakie przesłanki zaważyły o rozpoczęciu czynności zatrzymania we wczesnych godzinach porannych?
Jaki był cel filmowania przez funkcjonariusza Policji czynności zatrzymania?
Prokurator Okręgowy
W związku z zatrzymaniem, RPO skierował również pytania do Prokuratora Okręgowego. Dotyczą one zagadnień prawnych takich jak: wskazanie podstawy zatrzymania Frasyniuka, oraz przestrzeganie praw zatrzymanego.
Jakie były podstawy faktyczne i prawne zatrzymania Władysława Frasyniuka (jeżeli w sprawie tej zostało wydane przez prokuratora zarządzenie o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu, RPO prosi o kopie)?
Czy zatrzymanemu zagwarantowano możliwość kontaktu z adwokatem oraz czy adwokat był obecny podczas czynności procesowych prowadzonych z jego udziałem?
Czy prokurator wydał w przedmiotowej sprawie polecenie, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej? [artykuł ten mówi o zasadach użycia kajdanek i w ust. 2 stwierdza, że może to nastąpić na polecenie sądu lub prokuratora].
Czy zatrzymany lub jego obrońca złożyli zażalenie na zatrzymanie i ewentualnie jaki bieg został nadany temu środkowi odwoławczemu?
Więcej szczegółów związanych z interwencją można znaleźć pod tym adresem: Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę zatrzymania Władysława Frasyniuka
Zatrzymanie Władysława Frasyniuka
Funkcjonariusze w cywilnych ubraniach zjawili się w domu Władysława Frasyniuka 14 lutego, ok. godz. 6. Podali podstawę prawną, a następnie skuli byłego działacza Solidarności w kajdanki i wyprowadzili go z mieszkania. Po wszystkim, policja wyjaśniała, że użycie kajdanek wynikało z obowiązujących przepisów.
W prokuraturze Frasyniuk usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów, następnie został przesłuchany i zwolniony.
Zatrzymanie jest związane z incydentem, który miał miejsce podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca ub. r. Manifestacja została wówczas zakłócona przez Obywateli RP, którzy usiedli na jezdni, próbując zablokować przemarsz uczestników uroczystości. Interweniowała policja, która wyniosła blokujących manifestantów. Wśród nich był Frasyniuk.