Jak wynika z raportu opublikowanego przez Europejską Agencję ds. Praw Podstawowych, najwięcej incydentów antysemickich w ostatnich latach miało miejsce w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce liczba takich przypadków jest wielokrotnie niższa
Raport Europejskiej Agencji ds. Praw Podstawowych wskazuje, że w 2016 roku, spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, najwięcej incydentów na tle antysemickim zarejestrowano w Niemczech. Było ich aż 1468.
Kolejnym, drugim na liście pod względem zdarzeń antysemickich krajem, była Wielka Brytania z liczbą 1308 przypadków. Następne w kolejności państwa to Austria (477 przypadków), Holandia (428) i Francja (355).
Jak wypadła Polska?
W badanym okresie w Polsce stwierdzono 101 przypadków antysemityzmu. W porównaniu do poprzedniego roku, był to spadek o ponad 50 proc.
Anti-Semitic incidents in Europe – 2016 (via European Union Agency for Fundamental Rights):
Germany 1468 ??
UK 1308 ??
Austria 477 ??
Netherlands 428 ??
France 335 ??
Sweden 277 ??
.
.
Poland 101 ?? #UnitedAgainstDefamation @PremierRP_en @IsraeliPM pic.twitter.com/l5oD1vO1UN— United Against Defamation (@UADefamation) 20 lutego 2018
Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (ang. The European Union Agency for Fundamental Rights, FRA), dawniej Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii (EUMC) to niezależna agencja Unii Europejskiej ustanowiona na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 168/2007 z dnia 15 lutego 2007 roku z siedzibą w Wiedniu. Doradza instytucjom UE i rządom krajowym w kwestiach dotyczących praw podstawowych, przede wszystkim w następujących dziedzinach: dyskryminacja, dostęp do wymiaru sprawiedliwości, rasizm i ksenofobia, ochrona danych, prawa ofiar przestępstw, prawa dzieci.
Agencja ma na celu propagowanie praw podstawowych i ich skuteczniejszą ochronę w całej UE. W tym celu Agencja przeprowadza konsultacje i współpracuje ze swoimi partnerami: gromadząc i analizując informacje i dane uzyskane w wyniku badań społeczno-prawnych, zapewniając pomoc i specjalistyczne porad, informując społeczeństwo o prawach podstawowych.
Źródło: telewizjarepublika.pl, Twitter.com, wikipedia.org